Міністр фінансів США дав Зеленському лише годину на підписання угоди про копалини, - NBS News

Міністр фінансів США дав Зеленському лише годину на підписання угоди про копалини, - NBS News

Міністр фінансів США Скотт Бессент, перебуваючи у Києві, дав лише годину президенту України Володимиру Зеленському на ознайомлення і підписання підготовленої угоди щодо українських копалин.

Про це пише NBS News, зазначаючи, що стаття ґрунтується на інтерв’ю з більш ніж дюжиною американських і європейських чиновників та інших людей, які знають про приватні зустрічі та дискусії між адміністрацією Трампа та українським урядом і всередині них. Усі вони говорили на умовах анонімності, щоб обговорити делікатні внутрішні розмови.

Бессент представив Зеленському документ, який передасть Сполученим Штатам право власності на половину українських рідкоземельних мінералів, що мають вирішальне значення для створення різноманітних технологій.

"Зеленський був спантеличений підходом Бессента. Коли Зеленський сказав, що йому потрібен час, щоб вивчити пропозицію, Бессент сказав йому, що у нього є година, щоб підписати її, інакше він ризикує скасувати його майбутні зустрічі з Венсом і держсекретарем Марко Рубіо", - пише видання, посилаючись на слова п'ятьох офіційних осіб США та ще однієї людини, обізнаної з обговоренням.

Українці вважали ці зустрічі з Рубіо і Венсом, які мали відбутися пізніше цього тижня на полях конференції з питань безпеки в Мюнхені, критичними для розуміння стратегії Трампа щодо мирних переговорів.

"Бессент пояснив Зеленському, що угода з адміністрацією Трампа про рідкоземельні мінерали є критично важливою складовою побудови стратегічного партнерства між США та Україною, яке в кінцевому підсумку сприятиме гарантіям безпеки для Києва після припинення війни шляхом переговорів. Зеленський документ не підписав. У Мюнхені українським посадовцям спочатку повідомили, що зустрічі Зеленського з Венсом і Рубіо відкладені, але врешті відбулися", - зазначається у статті.

Угода щодо рідкоземельних мінералів залишається в підвішеному стані. Зеленський дав зрозуміти, що не погодиться на нинішню версію, оскільки вона недостатньо захистить його країну.

Бессент заявив у вівторок в інтерв’ю Fox News, що, на його думку, Зеленський зрештою підпише угоду зі Сполученими Штатами щодо рідкоземельних мінералів України, заявивши, що це стримає майбутню російську агресію після закінчення війни.  

Зазначимо, сьогодні, 20 лютого, Трамп покаржився, що "у Києві Бессента прийняли грубо, а Зеленський проспав зустріч із ним".

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив, що хоче отримати від України компенсацію за допомогу - $500 млрд у вигляді доступу до природних ресурсів. При чому сума допомоги - $500 млрд, дуже завищена.

Він відправив у Київ міністра фінансів США Скота Бессента, який 12 лютого зустрівся з президентом Володимиром Зеленським. Бессент привіз українській стороні угоду про про економічне партнерство, зокрема і щодо розробки цих корисних копален. Документ ще не підписаний. Україна має намір його доопрацювати.

The Telegraph отримав чернетку контракту з позначкою Privileged & Confidential і датованою 7 лютого 2025 року. Документ свідчить, що вимога Трампа щодо "відшкодування" від України $500 млрд виходить далеко за межі контролю США над критично важливими корисними копалинами країни. Вимога охоплює все: від портів та інфраструктури до нафти та газу та більшої ресурсної бази країни. При цьому, ця угода регулюється законодавством Нью-Йорка, а не законами України.

"Ймовірно, Зеленський не очікував, що йому доведеться зіткнутися з умовами, які зазвичай накладаються на держави-агресори, які зазнали поразки у війні. Вони гірші, ніж фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їхньої поразки в 1945 році. Обидві країни в кінцевому рахунку були чистими одержувачами коштів від союзників-переможців", - наголошує The Telegraph.