NYT: Україна мала наступати у Запорізькій області, але Сирський наполягав на Луганщині
Наприкінці травня 2023 Україна прийняла рішення діяти на тлі формування росіянами нових бригад.
Про це пише NYT.
Генерал Залужний представив фінальний план на засіданні Ставки. Генерал Тарнавський мав отримати 12 бригад і основні запаси боєприпасів для головного удару на Мелітополь. Командувач морської піхоти, генерал-лейтенант Юрій Содоль, мав імітувати наступ на Маріуполь. Генерал Сирський мав забезпечити підтримку на сході, в районі Бахмута, який нещодавно було втрачено після місяців окопної війни.
За словами українських чиновників, Олександр Сирський заявив, що хоче відійти від плану та провести повномасштабний наступ, щоб вибити росіян із Бахмута. Потім він мав намір просуватися далі на схід – у Луганську область.
Незабаром розвідка США зафіксувала, що українські війська і боєприпаси почали рухатися в напрямах, які не відповідали узгодженому плану.
За словами українських чиновників, після засідання Ставки Зеленський наказав розподілити боєприпаси від союзників рівними частками між генералом Сирським і генералом Тарнавським. Крім того, Сирський отримав п’ять із новостворених бригад, залишивши сім для наступу на Мелітополь.
"Це було схоже на загибель мелітопольського наступу ще до його початку," – зауважив один український чиновник.
Через п’ятнадцять місяців війни ситуація дійшла до цього вирішального моменту.
"Рішення, які стосуються життя і смерті, того, яку територію ти цінуєш більше, а яку менше – це, зрештою, суверенні рішення," – пояснив високопоставлений чиновник адміністрації Байдена.
Водночас наступ генерала Сирського на Бахмут виснажував українську армію.
Американський генерал Агуто наполягав, щоб він відправив бригади та боєприпаси на південь для удару по Мелітополю. Але генерал Сирський відмовився.
Зеленський назвав Бахмут "фортецею нашого духу". Врешті-решт, він став кривавим символом нестачі ресурсів у української армії.
Як зазначаили у матеріалі, залишався Мелітополь.
"Головною перевагою механізму Вісбадена була швидкість — скорочення часу від визначення "точки інтересу" до удару українських військ. Але ця перевага, а разом із нею й наступ на Мелітополь, була підірвана зміною тактики українського командувача в цьому напрямку", - пояснили у NYT.
Боєприпасів у нього було значно менше, ніж очікувалося. Тому замість негайного обстрілу він спочатку використовував дрони, щоб перевірити розвіддані.
Ця виснажлива тактика, підсилена обережністю та браком довіри, досягла критичної точки після тижнів повільного просування крізь поля мін і ворожий вогонь вертольотів. Українські сили підійшли до окупованого села Роботине.
Однак не змогли дійти до Мелітополя. Їм довелося зменшити свої амбіції.
Генерал Агуто раніше надав українцям більше свободи. Але тепер він розробив детальний артилерійський план, який чітко визначав, по яких цілях бити, якою зброєю і в якому порядку. Проте генерал Тарнавський не погодився з деякими цілями. І в результаті план так і не розпочався.
Відчайдушно намагаючись врятувати контрнаступ, Білий дім таємно відправив в Україну невелику партію касетних боєголовок із радіусом дії близько 100 миль.
Генерали Агуто і Забродський розробили операцію проти російських ударних вертольотів, які загрожували військам Тарнавського.
Щонайменше 10 російських гелікоптерів було знищено, і Росія відвела всю авіацію назад – до Криму та на материкову частину. Але навіть після цього українці не змогли просунутися.
Останньою відчайдушною пропозицією американців було призначити генерала Сирського командувати наступом на Токмак. Українці відмовилися.
Тоді американці запропонували, щоб генерал Содол перекинув морську піхоту до Роботиного і прорвав російську лінію оборони. Але замість цього генерал Залужний наказав морпіхам вирушити до Херсона, щоб відкрити новий фронт – операцію, яку американці назвали приреченою на провал.
План передбачав форсування Дніпра та наступ у напрямку Криму.
На початку листопада морські піхотинці перейшли річку, але швидко вичерпали людські резерви та боєприпаси.
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак, який вважається другою за впливовістю людиною в країні, сказав The New York Times, що контрнаступ було "зупинено насамперед через політичні вагання союзників" та їхні "постійні затримки у постачанні зброї".
Але, на думку іншого високопоставленого українського чиновника, "справжня причина нашої невдачі полягала в тому, що на виконання плану було виділено недостатньо сил."
"Важливі відносини збереглися. Але це вже не було тим натхненним і довірливим братерством, яке існувало у 2022 та на початку 2023 року", - заявила Келлі Маллардер, представниця Пентагону.
Нагадаємо, що ЗМІ розповіли, як саме США допомогали Україні у війні проти росії.
- 1048 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 15:00 75% ВПО інтегрувалися у нові громади, 5% - мають власне житло, - дослідження
- 14:10 СБУ повідомила про заочну підозру колишньому очільнику «уряду лнр»
- 13:54 Житло для ВПО: Європейський банк надає 50 млн євро на пільгове кредитування для 1100 родин
- 13:44 Росіяни протягом березня окупували ще 133 кв км української землі, - DeepState
- 13:00 Сіверськодончани можуть заселитися у прихисток на Дніпропетровщині – МВА назвала кількість вільних місць
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Воював проти ЗСУ під Сіверськодонецком: оголосили підозру жителю Луганщини 28.03.2025 переглядів: 3383
- Стало відомо про загибель ще одного військового з Лисичанська 25.03.2025 переглядів: 2321
- GEM знову надає гуманітарну допомогу мешканцям Сіверськодонецької громади та Луганщини 28.03.2025 переглядів: 1491
- Завтра у Сєвєродонецькому гумхабі у Дніпрі видаватимуть продукти – хто може отримати 26.03.2025 переглядів: 1219