75% ВПО інтегрувалися у нові громади, 5% - мають власне житло, - дослідження 

75% ВПО інтегрувалися у нові громади, 5% - мають власне житло, - дослідження 

75% внутрішньо переміщених осіб інтегрувалися у життя своїх нових громад і не планують переїздити з того населеного пункту, де вони мешкають зараз.

Про це свідчать результати восьмої хвилі всеукраїнського соціологічного дослідження «Багаторівневе врядування в Україні в умовах широкомасштабного російського вторгнення», які опублікував Офіс Ради Європи в Україні.

Зазначається, що дослідження провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) на замовлення Ради Європи у співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

За результатами дослідження, 68% вимушено переміщених осіб відчувають позитивне ставлення до себе. Водночас 71% опитаних місцевих жителів позитивно ставляться до ВПО, а 55% вважають, що їхні громади готові прийняти нові хвилі ВПО (34% – не готові).

Крім того, зросла частка ВПО, які придбали чи орендували житло, а також тих, хто знайшов роботу.

«Якщо у 2022 році показник зайнятості ВПО становив всього 37%, то станом на кінець 2024 року – вже 56%. Найбільше – з 16% до 33% – зросла частка тих, хто знайшов роботу на новому місці проживання. Крім цього, 5% ВПО знайшли дистанційну роботу, а 18% – зберегли попередню роботу», – йдеться у повідомленні.

Згідно з дослідженням, найбільше ВПО зараз, як і у 2022 році, проживають в орендованому житлі. Причому частка таких ВПО зросла з 52% до 67% (за рахунок насамперед зниження з 32% до 21% тих, хто проживали у знайомих/родичів). Ще 7% проживають у наданому громадою житлі (у 2022 році таких було 10%). Мають наразі власне житло (придбали або переїхали у своє інше житло) – 5%, показник зріс з 3% у 2022 році.

Серед ВПО 83% називають певні умови, за яких вони готові повернутися додому. Категорично стверджують, що не будуть повертатися – 15%.

Дослідження виявило також найбільші потреби внутрішньо переміщених осіб: допомога з житлом – 53%, гуманітарна допомога – 30%, та перекваліфікація – 25%.

Польовий етап дослідження тривав з 9 вересня до 19 жовтня 2024 року. Загалом провели 3011 інтерв’ю, з них 2207 – з респондентами із всеукраїнської вибірки (з яких частина також були ВПО), решта 804 інтерв’ю – з ВПО.

Детальніший звіт дослідження - за посиланням.

Нагадаємо, 85% ВПО в Україні мають доходи нижче середнього рівня, 55% - знаходяться на межі бідності.