США та Україна чекатимуть понад 10 років, щоб отримати доходи від угоди про надра, - Reuters

США та Україна чекатимуть понад 10 років, щоб отримати доходи від угоди про надра, - Reuters

Фінансова вигода від нової угоди щодо корисних копалин між Україною та США, ймовірно, триватиме десятиліття або й довше, оскільки інвестори стикаються з багатьма перешкодами для запуску нових шахт у країні, що постраждала від війни.

Про це пише Reuters.

Розробка шахт, що видобувають стратегічно важливі корисні копалини, у країнах з розвиненим гірничодобувним сектором, таких як Канада та Австралія, може зайняти від 10 до 20 років, повідомили виданню у четвер гірничодобувні консультанти.

Але щодо більшості родовищ корисних копалин в Україні недостатньо даних, щоб підтвердити їхню економічну життєздатність. Інвестори також можуть уникати вкладання грошей у країну, де така інфраструктура, як енергетика та транспорт, була зруйнована трирічним повномасштабним вторгненням росії , а майбутня безпека не гарантована.

"Якщо хтось раптом подумав, що всі ці корисні копалини полетітимуть з України, то це просто сон", – сказав Адам Вебб, керівник відділу корисних копалин консалтингової компанії Benchmark Minerals Intelligence.

"Реальність така, що людям буде важко виправдати інвестування грошей туди, коли є варіанти інвестувати в критично важливі корисні копалини в країнах, які не перебувають у стані війни", - додав він.

Хоча фінансові вигоди від угоди невизначені, українські чиновники вітають її як політичний прорив: вони вважають, що це допоможе зміцнити підтримку Києва США, яка похитнулася за часів президентства Дональда Трампа. Оскільки Україні потрібна підтримка США, особливо зброя та гроші, щоб протистояти військовому вторгненню росії.

Зі сторони США Трамп активно просував угоду, особливо доступ, який вона надає до українських родовищ рідкоземельних елементів, що використовуються в усьому, від мобільних телефонів до автомобілів. Тож державна політика може пришвидшити інвестиції. США не виробляють значної кількості рідкісноземельних елементів і посилили торговельну війну з Китаєм, провідним світовим постачальником.

Текст угоди, підписаної у Вашингтоні, свідчив про те, що доходи до фонду реконструкції надходитимуть з роялті, ліцензійних зборів та угод про розподіл продукції. У тексті не згадуються жодні фінансові умови, зазначається, що сторонам ще належить узгодити угоду про обмежене партнерство між Американською корпорацією з міжнародного фінансування розвитку та українською державною організацією "Агентство з підтримки державно-приватного партнерства".

У тексті детально описано 55 корисних копалин, а також нафту, природний газ та інші вуглеводні. Згідно з українськими даними, країна має родовища 22 з 34 корисних копалин, визначених Європейським Союзом як критично важливі, включаючи рідкісноземельні елементи, літій та нікель.

"Перехід від відкритого ресурсу до економічно вигідного резерву вимагає значного часу та інвестицій, і обидва аспекти були обмежені не лише з початку війни, а й навіть до неї", – сказав Вілліс Томас з консалтингової компанії CRU.

Дані Міністерства фінансів України показали, що у 2024 році українська держава заробила 47,7 мільярда гривень, або близько 1 мільярда доларів, роялті та інших зборів, пов'язаних з експлуатацією природних ресурсів. Але спільний фонд, створений за угодою, отримуватиме доходи лише від нових ліцензій, дозволів та угод про розподіл продукції, укладених після набрання чинності угоди.

Нагадаємо, 1 травня міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скот Бессент підписали угоду про українські надра, яку назвали угодою ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Угоду має ратифікувати парламент України.