Переуступка права вимоги новому кредитору — неплатнику ПДВ
Опубліковано 19.10.2016 - 14:37
Чи має право покупець (боржник) на податковий кредит за податковою накладною, складеною постачальником (первісним кредитором), у разі здійснення таким постачальником (первісним кредитором) операції з переведення боргу за договором про відступлення права вимоги новому кредитору, який є неплатником ПДВ?
Відповідно до пп. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу відступлення права вимоги — операція з переуступки кредитором права вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Згідно зі ст. 512 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі — Цивільний кодекс) кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 зазначеного Кодексу).
Статтею 514 цього Кодексу передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Водночас положеннями ст. 516 Цивільного кодексу передбачено, що заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов’язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов’язку первісному кредиторові є належним виконанням.
Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру. До договору купівлі-продажу права вимоги застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 656 Цивільного кодексу).
Враховуючи зазначене, постачальник (первісний кредитор) при здійсненні операції з постачання товарів/послуг нараховує податкові зобов’язання з ПДВ, складає та реєструє в ЄРПН податкову накладну. Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для боржника для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту.
При переуступці постачальником (первісним кредитором) права вимоги новому кредитору, у тому числі якщо такий кредитор є неплатником ПДВ, покупець (боржник) податковий кредит, сформований на дату отримання послуги від первісного кредитора, не коригує.
ДПІ у м. Сєвєродонецьку
- 2004 перегляди
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 18:00 У прихистку для ВПО на Дніпропетровщині є вільні місця – як поселитися
- 17:06 Синоптикиня попередила про похолодання на початку нового тижня
- 16:30 У Києві ВПО видаватимуть одяг – куди звертатися
- 15:00 Кабмін дозволив бронювати 100% осіб: про яку категорію громадян йдеться
- 15:00 Рубіжани передали військовим ще 169 дронів
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Не можуть собі дозволити майже нічого. Як живе переселенка з Сіверськодонецька у Житомирі 27.01.2025 переглядів: 7483
- ЛОВА: у Сіверськодонецьку змушують звільняти квартири від меблів, у Рубіжному на все місто чотири таксофони 26.01.2025 переглядів: 7175
- Ще у трьох будинках у Сіверськодонецьку окупанти виявили “безхазяйні квартири” (АДРЕСИ) 31.01.2025 переглядів: 3333
- Призначили в.о. директора КНП «Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня» 29.01.2025 переглядів: 2928