У профосвіти Луганщини – свій Талісман

Унікальний проект почали втілювати профосвітяни Луганщини. Тут Сєвєродонецьке вище професійне училище, де, зокрема, готують й фахівців з комп’ютерної верстки, випускає свою газету «Талісман», заохочує молодь для освоєння азів журналістики. Ця газета стала лауреатом міжнародного конкурсу учнівської преси, про її досвід розповідалося на Всеукраїнській педагогічній конференції з медіаграмотності, на освітньому порталі «Педагогічна преса». А нещодавно вона, вигравши конкурс, стала випускатися в рамках реалізації міні-ініціативи по соціальному згуртуванню за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН), Проекту "Відновлення і примирення в охоплених конфліктом громадах України".

Відтепер видання позиціонується як «Газета учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти та старшокласників закладів загальної середньої освіти Луганської області». ЇЇ наклад - 5 тисяч примірників у паперовому вигляді плюс дублювання на різних сайтах. Ініціативу підтримали Департамент освіти і науки облдержадміністрації, обласні Навчально-методичний центр профтехосвіти, Асоціація працівників ПТО, організація НСЖУ, учнівські профспілкові організації. У першому номері в новому статусі газета надала слово начальнику відділу профосвіти та науки освітнього Департаменту Тетяні Поскряковій, директору НМЦ ПТО Володимиру Артюшенку, голові обласної Асоціації працівників ПТО, директору Сєвєродонецького ВПУ Юрію Кузьмінову. Вони розповіли про систему профосвіти на Луганщині, її здобутки (включаючи золоту медаль IX Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти–2018»), творчі досягнення учнів, які впевнено йдуть до професійної мети, про змагання за професіями.

Передбачається, що різні матеріали будуть обговорюватися на виховних годинах у закладах профосвіти та школах, а це сприятиме підвищенню престижності робочих професій, професійній орієнтації, згуртуванню молоді, її закріпленню в рідному краї. При цьому, за прикладом Євроклубу того ж Сєвєродонецького ВПУ, розширюватимуться дружні зв’язки з ровесниками з інших областей нашої та різних країн. Газета вже вмістила допис про скайп-міст з Грузією, на якому радник ПРООН Анна Борова та представник редакції розповіли про зроблене для подолання конфліктних ситуацій.

Редакція залучає авторів-учнів, випускників, педагогів, батьків, авторитетних фахівців, працедавців. В першому номері вміщено інтерв’ю з працедавцем «Тут чекають на молодь» - про те, що випускникам будуть раді на «Укрпошті», яка зараз реформується. Поради авторському активу на тренінгу, влаштованому Академією української преси, дав патріарх української журналістики Володимир Мостовий. Про це розповідає юна авторка Крістіна Харченко, що приїхала вчитися з віддаленого Троїцького. Відразу привернула увагу нова рубрика «Лист до мами». Адже багато хто навчається далеко від дому, котрий може бути навіть по «той бік» лінії розмежування, а писати листи батькам значно краще усіляких есемесок. Про таке йдеться, зокрема, в редакційному зверненні «Слово - за вами». Тут також говориться про збір редакцією пропозицій щодо осучаснення профосвіти, аби голос самих учнів було чути при її реформуванні.

Газета ділиться з читачами й іншими планами, які вже втілює разом з ними. Наприклад, її спецкори як безпосередні учасники долучилися до влаштованих ПРООН Хакатону для молодих програмістів, дебатів старшокласників, допомогли молодій зірці телеканалу UA Донбас освоїти ази робочих професій у майстернях профучилища, підготувати про це репортажі. На черзі - розповіді про дівчат, які оволодівають начебто «чоловічими» професіями, відомих людей, котрі розпочали кар’єру в профтехосвіті, учнівське самоврядування, корисні та цікаві ініціативи. Створюється своя «Книга рекордів». Теми матеріалів – від навчання, виробничої практики, дозвілля, побуту, культури, спорту до того, як порозумітися, знайти друзів, шлях до чогось серця.

Звісно, знаходиться місце й відповідям на питання, конкурсам, власним віршам, фото, гумору, порадам. В тому числі молоді з непідконтрольної території – відносно її навчання в українських закладах. Редакція вже встигла посприяти випускниці профучилища, у якій виникли непорозуміння від плутанини в ідентифікаційному коді (одна цифра тут визначала дівчину… як хлопця). Газета з розповідями про проблеми, які хвилюють молодь, буде надходити до високих кабінетів. Про це пообіцяли подбати й в обласній Федерації профспілок. На черзі – прес-конференції, навчання авторів, фестивалі…

Так, дехто вважає що в епоху Інтернету молодь не цікавиться паперовими виданнями. Але «Талісман» налаштований на те, що саме така газета привчатимете до більшої вдумливості, кращого висловлення думок, медаіграмотності, що вона врешті-решт знайде місце в родинних архівах, зігріватиме серця. Поки її формат досить стислий, але ж то – тільки початок. Треба, вважаємо ми, рішуче заповнювати порожню нішу молодіжних ЗМІ, створювати по всій країні авторитетні комунікації між різними групами, поколіннями. Дуже актуально по-справжньому об’єднати наші зусилля. Й ми для цього відкриті!

Семен ПЕРЦОВСЬКИЙ