Заходи, спрямовані на запобігання та протидію злочинності серед неповнолітніх осіб

     Сєвєродонецькою місцевою прокуратурою вживаються заходи щодо запобігання та протидії злочинності серед неповнолітніх осіб.
     З цією метою Сєвєродонецькою місцевою прокуратурою протягом поточного року організовані виступи на тему «Профілактики кримінальних правопорушень» серед учнів Державного навчального закладу «Сєвєродонецький професійний ліцей» та Державного навчального закладу «Сєвєродонецький професійний будівельний ліцей».
     Зокрема, висвітлено питання віку, з якого починається кримінальна відповідальність – 16 років та 14 років за окремі види кримінальних правопорушень.
     Зниження віку кримінальної відповідальності обумовлено тим, що особа в 14-річному віці усвідомлює суспільну небезпечність і протиправність злочинів. Крім того, серед підлітків ці злочини досить поширені, і більшість з них тяжкі, становлять підвищену суспільну небезпечність.
     Слід підкреслити, що до осіб, які не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру у виді: застереження; обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього; передачі неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання; покладення на неповнолітнього, який досяг п'ятнадцятирічного віку і має майно, кошти або заробіток, обов'язку відшкодування заподіяних майнових збитків; направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків до його виправлення, але на строк, що не перевищує трьох років.
     До неповнолітніх, які досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань:
1) штраф - застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний доход, власні кошти або майно, на яке може бути звернене стягнення.
2) громадські роботи - можуть бути призначені неповнолітньому у віці від 16 до 18 років
3) виправні роботи – у віці від 16 до 18 років за місцем роботи
4) арешт – особам, які на момент постановлення вироку досягли 16років
5) позбавлення волі на певний строк.
     При призначенні покарання неповнолітньому суд також враховує умови його життя та виховання, вплив дорослих, рівень розвитку та інші особливості особи та перш за все вчинення кримінального правопорушення у неповнолітньому віці.
     Таким чином, метою проведення Сєвєродонецькою місцевою прокуратурою виступів з профілактики правопорушень серед неповнолітніх осіб навчальних закладів є прищеплення неповнолітнім поведінки спрямованої на додержання вимог чинного законодавства.

А. Паталаха, прокурор Сєвєродонецької місцевої прокуратури