Рада готує великий законопроєкт про мобілізацію і військову службу: оголошені дев'ять змін

Рада готує великий законопроєкт про мобілізацію і військову службу: оголошені дев'ять змін

У Верховній Раді готують до реєстрації великий законопроєкт щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. 

Про це повідомила народна депутатка, заступниця голови комітету парламенту з питань нацбезпеки оборони та розвідки Мар'яна Безугла.

Вона перерахувала перелік змін, які пропонують ухвалити парламенту:

1. Нова додаткова відпустка зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів військовослужбовцям, яких звільнено з полону (крім тих, хто відмовився від подальшого проходження служби, і бажає звільнитися).

2. Нові обов’язки для військовозобов’язаних щодо:

 • обов’язкового проходження медичного огляду та лікування згідно з рішеннями ВЛК;
 • наявності при собі військово-облікових документів, які пред’являти на вимогу уповноваженого представника ТЦК та СП.

3. Нові підстави для звільнення:

 • за власним бажанням для іноземців та осіб без громадянства;
 • у зв’язку із звільненням з полону (крім тих, хто добровільно здався у полон);
 • у зв’язку з достроковим розірванням контракту для курсантів жіночої статі;
 • у зв’язку з наявністю інвалідності І чи ІІ групи;
 • у зв'язку із проведенням організаційних заходів у розвідорганах, СБУ, УДО.

4. Право на відстрочку від призову на військову службу педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти.

5. Право на проходження військової служби особам з інвалідністю (за їх бажанням), попри наявність підстав для відстрочки від призову під час мобілізації.

6. Зменшується коло громадян, які мають право на відстрочку по догляду за особою з інвалідністю І та ІІ групи або яка потребує постійного догляду, до членів сім’ї першого ступеня споріднення, та усунення можливості ухилення від призову під час мобілізації шляхом оформлення фіктивного догляду за особами, які його потребують.

7. Змінюється порядок надання відстрочки від призову громадянам, які здобувають передвищу та вищу освіту.

8. Розширюється перелік осіб, яких беруть на військовий облік, зокрема:

 • які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
 • які були засуджені за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі зі звільненням від відбування покарання;
 • яким після закінчення закладів вищої освіти присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (середнього начальницького) складу або, які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.

9. Інші питання пов’язані з мобілізацією, військовим обліком, проходженням військової служби:

 • скасовується заборона на надання відомостей про реєстрацію місця проживання чи перебування призовниками, військовозобов’язаними та резервістами при укладанні трудового договору;
 • уточнюються обов’язки місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій щодо мобілізації, а саме здійснювати та забезпечувати оповіщення та прибуття громадян до ТЦК та СП;
 • уточнюється порядок прибуття військовозобов’язаних та резервістів до ТЦК та СП під час мобілізації, зокрема, на підставі спільного розпорядження керівника місцевої державної адміністрації (військової, військово-цивільної) та керівника ТЦК та СП або розпорядження керівника ТЦК та СП;
 • надаються повноваження Кабінету Міністрів України затверджувати Порядок організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період на заміну внутрішнім директивним документам Збройних Сил України;
 • уточнюється порядок присвоєння військового звання "рекрут";
 • запроваджується окремий військовий облік військовозобов’язаних та резервістів розвідувального органу Міністерства оборони України та надається право цьому органу призивати на військову службу по мобілізації військовозобов'язаних та резервістів, які проходили військову службу у розвідувальному органі. 

Нагадаємо, Міноборони радить військовозобов'язаним добровільно приходити у військкомати, у відомстві запевняють, що служити доведеться всім.

Пізніше віце-прем'єр, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров запевнив, що повісток у "Дії" не буде, але вже запрацював онлайн реєстр військовозобов'язаних, а також розробляється ідея смарт-мобілізації.

Федоров розповів, що його міністерство хоче запустити "смарт-мобілізацію", коли людина самостійно і добровільно обирає спеціальність, на яку вона хоче мобілізуватися в ЗСУ.

Читайте також: ВВС оприлюднила кількість чоловіків, які втекли від мобілізації у ЗСУ за кордон