В Україні кількість працездатного населення скоротилася на 40% - експертка Центру Разумкова

В Україні кількість працездатного населення скоротилося на 40% - експертка Центру Разумкова

Чисельність працездатного населення в Україні на 2024 рік, якщо порівняти з 2021 роком, знизилася на 40% внаслідок демографічних процесів.

Про це повідомила провідний експерт соціальних та гендерних програм Центру Разумкова Ольга Пищуліна під час фахової дискусії "Трудоресурсні виклики для відновлення України", повідомляє Будпортал.

"Згідно з експертними оцінками, чисельність працездатного населення в Україні скоротилася на 40% у порівнянні з довоєнним 2021 роком. Інформація з кадрових платформ показує, що співвідношення вакансії та резюме, досягає критичного рівня. Якщо до повномасштабної агресії на одну вакансію припадало дві кандидатури, то зараз це співвідношення практично один до одного. За останніми даними, на 62 тисячі вакансій було 67 тисяч резюме", - поінформувала вона.

Пищуліна зазначила, що сьогодні для відновлення економіки України необхідно понад 4,5 млн працездатного населення. Серед факторів, які впливають на перспективи розвитку сфери зайнятості, експертка назвала демографічні процеси та регіональну специфікацію.

"Скорочення робочої сили на 40% у 2024 році, як порівнювати з 2021 роком, відбулося через демографічні втрати. Наразі збільшується кількість осіб пенсійного віку, що впливає на структуру економіки та наявний ринок праці. Також впливає регіональна специфікація: через міграцію населення відбулася часткова деіндустріалізація сходу України, втратив потенціал аграрний сектор на півдні. Відбулася релокація підприємств в тилові регіони України, однак на заході складно створювати ВПК, бо там не було до сьогодні великих промислових підприємств, і в сенсі організації виробництва там відсутня «промислово-технічна культура", - сказала вона.

Нагадаємо, міністерка економіки Юлія Свириденко заявила, що внаслідок дефіциту працівників, спричиненого мобілізацією, Україні потрібно перекваліфікувати жінок на "чоловічі" професії.

Про дефіцит працівників говорять керівники різних підприємств і місцеві органи влади. Зокрема Київський метрополітен повідомив про брак кадрів через мобілізацію. Через це з червня київське метро збільшило інтервали руху поїздів – 3-4 хвилини у пікові години та до 6 хвилин у міжпікові години на всіх трьох лініях.

Мер Дніпра Борис Філатов каже, що через мобілізацію і відсутність бронювання скоро у місті скоро не буде кому працювати на водоканалі й теплоенерго. Філатов наголосив, що працівники критичної інфраструктури – "це не клітинки у спущених зверху “планах”, а ті, хто дає можливість жити в тилу нормальним життям. Зокрема сімʼям тих, хто воює". 

Через нестачу чоловіків на Київщині Бучанське добровольче формування територіальної громади (ДФТГ) закликає жінок долучатися до лав мобільно-вогневих груп для захисту неба над Бучанською громадою.