Виплати ВПО, пенсіонерам та УБД: яких змін очікувати українцям з 1 серпня

Виплати ВПО, пенсіонерам та УБД: яких змін очікувати українцям з 1 серпня

З 1 серпня для переселенців планують розширити критерії призначення допомоги та продовжити її термін, деякі українці отримають виплати до 3 тисяч гривень. Навчальний рік у студентів може стартувати раніше. Кілька свят наступного місяця відзначатимуть у нові дати.

Про це повідомляє РБК-Україна.

Кому з ВПО продовжать допомогу

Внутрішньо переміщені особи, яким була автоматично продовжена допомога з 1 березня, або які зверталися за її призначенням після цієї дати, отримуватимуть виплати від держави наступного місяця без змін.

Серпень стане останнім місяцем піврічного періоду, на який Кабмін продовжував виплати. Проте в уряді запевняють, що ВПО отримуватимуть кошти й після завершення цього терміну. Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук розповіла, що відповідне рішення вже прийняли. До того ж отримувачів може стати більше.

"Було прийнято рішення на урядовому рівні, що виплати ВПО будуть продовжені тим категоріям, які їх зараз отримують. Йдеться про 1,5 млн осіб. Також ми звернулися до Міністерства соціальної політики з проханням розширити коло отримувачів цієї допомоги. Наразі очікуємо від них відповідь", – наголосила Верещук.

Додаткова виплата пенсіонерам, УБД та ветеранам

24 серпня в Україні відзначається День Незалежності, і з нагоди цього свята окремі категорії громадян отримають виплату від держави від 450 до 3100 грн. Зокрема, це ветерани російсько-української війни та Революції Гідності, учасники бойових дій (УБД), члени сімей загиблих, пенсіонери з інвалідністю тощо.

Раніше таку виплату перераховували до 9 травня, проте від минулого року Кабмін переніс терміни на серпень.

Пенсіонерам із зазначених вище категорій допомогу нарахують автоматично як надбавку до щомісячної пенсії. Іншим особам потрібно подати відповідну заяву в Пенсійний фонд України (зробити це можна онлайн через портал електронних послуг ПФУ або особисто в установах ПФУ) до 1 серпня або до 1 жовтня 2024.

Чи почнеться навчальний рік у серпні

Нещодавно у низці регіонів місцеві органи влади повідомили про плани розпочати навчальний рік 2024-2025 у школах раніше. Зокрема, у Чернівцях, Івано-Франківську, Львові припустили можливість старту освітнього процесу в середині серпня через складну ситуацію в енергетиці.

Проте 23 липня Кабмін оприлюднив постанову, якою затвердив початок навчального року 2 вересня 2024 і його завершення 30 червня 2025.

При цьому Міносвіти та науки (МОН) зазначає, що в межах затвердженої урядом тривалості навчального року педагогічна рада кожного закладу загальної середньої освіти може самостійно визначати структуру й тривалість навчального року, навчального тижня, навчального дня, занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу, але канікули мають бути не менше 30 днів.

Після виходу постанови уряду мер Львова Андрій Садовий заявив, що навчання у школах міста почнеться 2 вересня. У Чернівецькій ОВА також повідомили, що перший дзвоник у школах області пролунає 2 вересня. Вже відомо, що навчальний рік стартує традиційно на початку вересня у школах Хмельницького, Одеси, Черкас, Житомира, Вінниці, Рівного, Луцька, Полтави, Кропивницького.

Втім заклади вищої освіти, коледжі та училища можуть почати освітній процес наступного місяця. МОН рекомендувало зазначеним закладам розпочати 2024/2025 навчальний рік у першій половині серпня, враховуючи енергетичну ситуацію в країні. Це стосується освітніх програм усіх рівнів і всіх здобувачів, крім студентів перших курсів.

До прикладу, у Чернівецькому національному університеті ім. Федьковича навчальний рік розпочнуть 12 серпня, у Чернівецькому торговельно-економічному інституті – 26 серпня. Також навчання студентів у серпні стартує в 4-х з 11 вищих закладів Кіровоградщини.

Свята у серпні

Через повномасштабне вторгнення рф в Україну Верховна рада вчергове продовжила дію воєнного стану (щонайменше до 9 листопада 2024). Це означає, що додаткові вихідні з нагоди свят на цей період скасовуються.

День Незалежності 2024 все ж буде вихідним, але лише тому, що 24 серпня припадає на суботу. В мирний час неробочим днем мав би стати й понеділок, 26 серпня, однак цьогоріч правило КЗпП про перенесення вихідного не працюватиме.

Інші важливі державні свята серпня:

  • 23 серпня – День державного прапора;
  • 29 серпня – День пам'яті захисників України.

Наступного місяця також відзначається кілька релігійних свят – вперше в нові дати, адже ПЦУ перейшла на новоюліанський календар (з вересня 2023):

  • Перенесення Чесного Хреста; мучеників Макавейських; Маковія (медовий Спас) – 1 серпня (раніше 14 серпня);
  • Преображення Господнє (яблучний Спас) – 6 серпня (раніше 19 серпня);
  • Успіння Пресвятої Богородиці – 15 серпня (раніше 28 серпня);
  • Перенесення нерукотворного образу Ісуса Христа (горіховий Спас) – 16 серпня (раніше 29 серпня);
  • Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя – 29 серпня (раніше 11 вересня).

Успенський піст у 2024 році триватиме з 1-го по 14 серпня. За старим календарем постилися 14-27 серпня.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що кожні пів року ВПО-пенсіонери в «Ощадбанку» повинні підтвердити особу. Це стосується внутрішньо переміщених осіб, які були взяті на облік до 24 лютого 2022 року.