«Кількість зареєстрованих злочинів, вчинених окупантами на території Луганської області, з кожним днем тільки зростає»: перше інтерв’ю з новим очільником Луганської поліції
18 вересня на посаду начальника ГУНП в Луганській області призначили полковника поліції Руслана Сербина. Він - уродженець Білої Церкви. Свій шлях у правоохоронних структурах розпочав з Білоцерківського міського управління ГУМВС України на Київщині, де був оперуповноваженим карного розшуку.
Згодом обіймав різні посади у Національній академії внутрішніх справ України (від викладача-методиста до проректора), де й сам здобував освіту.
У 2024 році був заступником начальника ГУНП у Донецькій області, після – виконував обов’язки ректора Львівського державного університету внутрішніх справ.
Доктор юридичних наук, професор та заслужений юрист України Руслан Сербин дав своє перше інтерв’ю «Сєвєродонецьк онлайн», у якому розповів про враження від роботи та колективу, основні завдання та зміни, які чекають на луганських поліцейських. Також пан Руслан озвучив кількість відомих злочинів, які вчинили окупанти на Луганщині. Мова йде, зокрема, про порушення недоторканості житла, колабораційну діяльність та депортацію дітей.
- Зазвичай, коли готуюся до інтерв’ю, я шукаю інформацію про співрозмовника у відкритих джерелах, зокрема й соціальних мережах. Однак, наскільки я зрозуміла, ви не зареєстровані у жодній.
- Так, дійсно, ні в Фейсбуці, ні в Інстаграмі мене немає.
- Чому так?
- Ми - публічні люди, тому викладати якусь інформацію про себе є не зовсім безпечним у період війни. Зараз дуже багато інформаційних джерел, може статися виток інформації, а для мене збереження особового складу та моєї сім’ї на першому місці. Тому, гадаю, що для працівника поліції це не на часі.
Руслан Сербин
- Розкажіть, коли та як дізналися, що очолите луганську поліцію? Якою була ваша реакція?
- Зараз дуже важкий час і дуже важка ситуація у нашій країні. Як людина у погонах, я давав присягу служити та захищати державу у будь-якому її куточку. Спочатку був проректором у Києві, потім працював майже пів року на Донецькому напрямку, далі — Львівщина, там впродовж місяця я виконував обов’язки ректора Львівського державного університету внутрішніх справ. Але керівництво ухвалило рішення призначити мене очільником поліції Луганщини. Для мене, звісно, ця новина була неочікуваною. Я приїхав і написав рапорт, а наступного дня вже був відповідний наказ. Жодних питань. Мені визначили основні напрямки роботи. Виконуючи наказ голови Національної поліції, я зібрався та поїхав у Дніпро.
- Вже встигли увійти в курс справ? Ваші перші враження?
- Як людина, яка працювала у навчальних закладах, трохи розуміюсь і знаю специфіку роботи поліції. Тому для мене нічого нового немає. Я розумію усі вимоги сьогодення, які поставлені до роботи поліції Луганщини, розумію, у яких умовах вона працює. Звісно, все охопити за такий короткий час було неможливо. Але я впевнений, що основні напрямки діяльності розумію і роблю все для ефективної роботи нашого колективу. Зрозуміло, що ще є деякі нюанси, до яких поки не дійшли руки, але, у будь-якому випадку, я побачив всі підрозділи Луганської області, познайомився з усіма керівниками, неодноразово проводив з ними колегії, поставив свої вимоги та визначив пріоритетні завдання. Все йде нормально, ніяких нарікань поки що в мене немає.
З колегами
- Які першочергові завдання плануєте вирішити на новій посаді?
- Основне – це зберегти колектив Луганської поліції, забезпечити усі необхідні умови для якісного виконання його професійних обов’язків та прилаштуватися до тих умов, у яких ми зараз працюємо. Території Луганської області немає, тому територіально ми знаходимося в Дніпрі, у нас шість локацій, допомагаємо нашим колегам. Несемо службу на Харківському та Донецькому напрямках, наші працівники працюють у зведених загонах. І роблять це досить гідно, я б підкреслив. Є позитивні відгуки від колег з Донецької та Харківської областей.
- Вище ви говорили про ваші робочі візити у місця несення служби поліцейських зведеного загону ГУНП у Луганській області, зокрема на Донеччині, Харківщині. Розкажіть, наскільки вони готові до служби в осінньо-зимовий період? Які там умови? Чи оснащені блокпости?
- На наступний тиждень після свого призначення, я одразу же поїхав у зведений загін, щоб подивитися, у яких умовах несуть службу луганські поліцейські. Я об’їхав всі блокпости, подивився на роботу стабілізаційних пунктів, груп швидкого реагування. Потім поставив конкретні завдання своїм заступникам. Були деякі нюанси, але після мого візиту протягом дня їх усунули.
Вважаю, для того, щоб ефективно працював колектив, треба створювати належні умови, а це все залежить першочергово від керівника. Якщо він піклується про особовий склад, тоді все точно буде добре. Я приділяю цьому значну увагу. На позиції щотижнево виїжджає один з моїх заступників, контролює. У нас постійна комунікація. Наші співробітники забезпечені усіма необхідними матеріально-технічними засобами. У всіх є Starlink, радіостанції, буржуйки, зимовий формений одяг. Усі транспортні засоби перевдягнули на зимову гуму, є бензин, дизпаливо. Дякувати Богу, Нацполіція розуміє, у яких умовах ми працюємо, тому допомагає нам, виділяє фінансування на такі потреби.
Крім того, у нас будується ще один новий сучасний бліндаж на Шевченківському напрямку. Думаю, до кінця цього місяця ми завершимо ці роботи.
Робота
- Що можете сказати про колектив?
- Колектив робочий, професійний та злагоджений, у мене немає до нього питань. Одразу після призначення я зібрав особовий склад і сказав, що люблю справедливість, щоб люди не підводили та сумлінно виконували свої функціональні обов’язки. Я відвідав всі структурні підрозділи ГУНП, поспілкувався та послухав їхні думки. Те, що було необхідно, реалізував. Завдяки допомозі голови Нацполіції розв’язали питання по транспорту, техніці. Також 70% особового складу вже отримали матеріальну допомогу, до Нового року закриємо це питання. Колектив задоволений, ми не сидимо десь в кабінеті, не ховаємося, нашу роботу видно. У цілому клімат нормальний. Можливо, десь у когось є трохи невдоволення, але це не масово, тут відіграє людський факт.
- Чи плануються надалі якісь кадрові зміни?
- На сьогодні у нас всі заступники призначені, усі з Луганської поліції, ніяких чужих людей я сюди не заводив. Більше ніяких кадрових змін не планую. У мене немає ніяких підстав для зміни керівників, я поставив свої вимоги й мене все влаштовує. Звісно, якщо хтось не буде їх виконувати та не дотримуватиметься норм праці, проводитимуться службові розслідування і кожен керівник відповідатиме за свої дії. Це мої пріоритети та принципи.
Руслан Сербин
- На вашу думку, у жителів Луганщини високий рівень довіри до поліції?
- Це таке риторичне питання, на яке складно дати відповідь. Після початку війни багато людей перемістилися в інші регіони держави. І зараз пояснити чи вивчити думку жителів Луганщини важко. Але за тими заявами, які надходять щодо розшуку безвісти зниклих, ми все виконуємо вчасно. Жодних нарікань на роботу поліції поки що не надходило, негативні відгуки від громадян відсутні. Ми показуємо свою роботу, спілкуємося і підтримуємо родини, які втратили своїх чоловіків під час війни. Намагаємося робити все, що в наших силах, для того, щоб поліція Луганщини була на належному рівні.
- Пройдемося трохи по статистиці. Скажіть, скільки вже надійшло заяв про націоналізацію квартир від мешканців Луганської області?
- Протиправна націоналізація житла громадян є порушенням норм Женевської конвенції про захист жертв війни 1949 р. Вчинення таких правопорушень кваліфікується за статтею 438 ККУ «Порушення законів і звичаїв війни», це підслідність СБУ. На сьогодні наші підрозділи досудового розслідування не відкривали кримінальні впровадження за такими фактами. Але у нас з лютого 2024 року відкриті кримінальні впровадження за ознаками злочинів, передбаченими статтею 162 ККУ «Порушення недоторканості житла». На сьогодні у нас 160 заяв від мешканців Луганської області про незаконне проникнення до їхнього житла чи іншого володіння, яке залишилося на окупованій території. У разі встановлення зазначених впроваджень, відомостей щодо прийняття окупаційними адміністраціями рішень щодо націоналізації житла, буде вирішуватися питання про кваліфікацію їх за статтею 438 ККУ. У нас налагоджена комунікація зі Службою безпеки України, якій ми передаватимемо усю інформацію.
Руслан Сербин
- У чому труднощі розслідування таких справ?
- Труднощі виникають через ситуацію, що склалася, – ми не можемо виїхати на ту територію, і впровадження таких кримінальних справ досить складне. Тому слідчі дії заміщуються оперативно-технічними заходами. У нас у зведеному загоні є декілька слідчих, які займаються безпосередньо цими справами.
- 13 тисяч – така кількість зареєстрованих злочинів, вчинених окупантами на території Луганської області нам була озвучена колишнім очільником луганської поліції у березні 2024 року. Про яку цифру можемо говорити сьогодні?
- На жаль, кількість зареєстрованих злочинів, вчинених окупантами на території Луганської області, з кожним днем тільки зростає. На сьогодні до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено майже 15 тисяч таких правопорушень. 3 2024 року кількість зросла на дві тисячі, і це лише ті правопорушення, про які поліція отримала відомості. До нас надходили звернення і ми цю інформацію вносили в єдину базу.
- Яких злочинів найбільше?
- Переважна більшість зареєстрованих злочинів на території області за статтею 438 ККУ «Порушення законів та звичаїв війни», на сьогодні їх – 4 500. 771 злочин скоєно проти основ національної безпеки України, з яких 214 – це колабораційна діяльність.
Робочі моменти
- Яка зараз статистика вбитих та поранених внаслідок російської агресії?
- За нашою інформацією, внаслідок російської агресії на території Луганської області загинуло 650 цивільних осіб, зокрема 25 дітей. 608 людей отримали поранення, з них 56 – діти. Статистика, на жаль, невтішна.
- Нещодавно поліцейські Луганщини оголосили про підозру слідчому самопроголошеної «лнр» за зґвалтування цивільної особи 7-річної давності. Розкажіть про це. Яке покарання понесе зловмисник?
- Слідчі розслідували кримінальне впровадження за ознаками, передбаченими статтею 438 ККУ «Порушення законів та звичаїв війни». Ми встановили, що у листопаді 2016 року у Луганську невстановлена особа незаконно позбавила волі 20-річну жінку. Після чого її утримували у місцях несвободи, де представники так званої «лнр» проводили з нею довготривалі незаконні слідчі дії із заподіянням тілесних пошкоджень та застосуванням психологічного тиску. Погрожували, що помістять її дитину у дитячий будинок, якщо потерпіла не визнає, що співпрацює з українськими розвідувальними службами. Також під час проведення таких дій 35 річний луганчанин, слідчий так званої лнр, вчинив щодо потерпілої насильницький акт сексуального характеру. Надалі за сфабрикованою справою потерпілу було безпідставно засуджено за дії, які вона не вчиняла, так званим воєнним судом за статтею 335 кримінального кодексу «лнр» «Державна зрада» до покарання у вигляді 12 років позбавлення волі. У ході досудового розслідування були зібрані докази, які засвідчували незаконність дій генеральної прокуратури та воєнного суду так званої «лнр». За вчинений злочин прокурору генеральної прокуратури та судді воєнного суду повідомлено про підозру (частина 2 статті 28 ККУ та частина 1 статті 438 ККУ) у серпні поточного року. У листопаді цього року повідомлено про підозру в жорстокому поводжень з цивільним населенням слідчому (стаття 438 ККУ), йому загрожує до 12 років позбавлення волі.
- Які дані станом на сьогодні щодо депортації дітей на територію ворога?
- З початку бойових дій до нас надходило 17 повідомлень про депортацію 108 дітей у рф, білорусь та на тимчасово окуповану територію держави. Інформацію за 15 фактами щодо депортації 103 дітей ми внесли до ЄРДР ( стаття 438 ККУ). Кримінальне впровадження направлене до СБУ та Генеральної прокуратури України. Поліцейські розглянули матеріали за іншими двома фактами щодо 5 дітей, підтвердження інформації не знайшли, такі прізвища були відсутні. На сьогодні нових повідомлень про факти депортації до поліції не надходили.
- На вашу думку, про ці факти не говорять чи їх дійсно стало менше?
- Їх стало менше. Ситуація трохи стабілізувалася.
Руслан Сербин
- Яка ситуація наразі в деокупованих селах Луганської області, навесні там залишалося близько 60 осіб. Чи проживають там люди?
- На початку жовтня там було 18 осіб, потім ми встановили, що деякі люди загинули, але заїхати туди й забрати ці трупи неможливо. Сьогодні там перебуває 11 осіб. Переважно це люди похилого віку, які не хочуть залишати свої домівки. З ними неодноразово проводили бесіди, але марно. Наразі зв’язку з ними немає. Ситуація вкрай небезпечна, тому зараз поліцейські Луганщини не виїжджають туди, це загрожує їхньому життю.
Однак нещодавно наші працівники, які несуть службу на Донецькому напрямку, біля Лиману, вивезли вночі з Балки Журавки двох громадян нашої держави з уламковими пораненнями та доставили у центральну лікарню Слов’янська... Зараз ми виявляємо переселенців з Луганської області, які знаходяться на території Куп’янського району, для того, щоб надати їм гуманітарну допомогу. Відпрацьовуємо списки та матеріали, надані керівництвом Харківської області та Куп’янської адміністрації.
- Пане Руслане, що потрібно знати про свої права кожному громадянину у період війни?
- На період воєнного стану органи державної влади наділені додатковими повноваженнями для відсічі збройної загрози, забезпечення національної безпеки, збереження незалежності та територіальної цілісності держави. Виконання цих повноважень може обмежувати окремі права громадян. Поряд з цим непорушною залишається Конституція України. Рівність перед законом, повага до честі й гідності — ці та інші конституційні гарантії є основою захисту прав і свобод громадян в умовах воєнного стану. На мою думку, якщо людина вважатиме, що її права порушені, вона у будь-який час може звертатися до поліції для їх захисту та відновлення.
Руслан Сербин
- Чим цивільне населення може бути корисне для правоохоронних структур в такий період?
- Цивільні особи мають надавати будь-яку інформацію стосовно відомих їм правопорушень, для того, щоб поліція могла вчасно реагувати на загрози. З нами, до речі, співпрацює багато цивільних осіб, які допомагають інформацією слідству. Але про це не будемо розголошуватися.
- 525 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 13:38 У Києві затримали посадовця одного з найбільших банків країни, який "донатив" російській армії
- 13:30 Де на Луганщині окупанти проведуть “суцільну інвентаризацію” у 2025 році
- 12:19 У Кривому Розі збільшилась кількість загиблих внаслідок удару по місту 17 січня
- 12:15 Від 15 років до довічного загрожує охоронцю прилєпіна та бойовикам, які захоплювали міста Луганщини
- 11:00 На Луганщині окупанти відносять до "безхазяйної" землю українців, які не отримали паспорти рф, - ЦНС
Найпопулярніші новини за тиждень:
- NRC відкриває прийом заявок на виплату допомоги переселенцям – хто може отримати 16.01.2025 переглядів: 4108
- В окупованому Сіверськодонецьку люди на Різдво стояли у чергах за борщем у пакетах (ВІДЕО) 13.01.2025 переглядів: 1778
- Заступник керівника Сіверськодонецької РДА пішов на службу до війська 15.01.2025 переглядів: 1648
- «Розфігачили місто варвари». У мережі показали нові кадри з Сіверськодонецька 13.01.2025 переглядів: 1453