Як працюють обрані на Луганщині нардепи та кого з них можна назвати головним неробою

Як працюють обрані на Луганщині нардепи та кого з них можна назвати головним неробою

Верховна Рада IX скликання працює найдовший в українській історії термін через воєнний стан — 5 років і 8 місяців. Але чи справді нардепи, обрані у 2019 році, вже “перевиконали план”?

У парламенті загалом дев’ять народних депутатів від Луганщини — це шість мажоритарників і троє екслуганчан, що отримали мандат за партійними списками. Але в цій статті ми розглянемо мажоритарників, адже саме за них віддавали свої голоси мешканці Луганської області, тож саме вони й мають звітувати перед виборцями про свою роботу, а за “списочників” голосувала вся Україна.

Які основні показники роботи нардепа? Це чи регулярно він ходить на роботу — тобто відвідує засідання Ради, чи проявляє там активність — виступає з місця або з трибуни, чи працює над законопроєктами, і скільки з них стають чинними. Також важливо — які ці закони, про що вони.

SD.UA, використовуючи дані офіційного сайту Верховної Ради, проаналізував, наскільки старанно народні депутати від Луганщини працюють на благо своїх постраждалих від війни та окупації виборців і кого з них можна назвати головним неробою. Для наочності ми взяли період за 2024 рік і засідання ВР за 2025 рік, останнє з яких, на момент написання цього тексту, відбулося 18 квітня.

Сергій Шахов — обраний нардепом на окрузі №114 (північний схід Луганщини)

Член парламентської групи “Довіра” Шахов, якого виборці можуть пам'ятати як головного роздавача цукру під час передвиборчої кампанії, не відвідує роботу з листопада 2022 року. Все через НАБУ, яке оголосило Шахова у розшук за декларування недостовірної інформації. Щоправда, розшукують Шахова з 2023 року, спочатку з березня і повторно з жовтня. А у ЗМІ припускають, що Шахов давно покинув територію України.

Враховуючи те, що Шахов Раду не відвідує, то, звісно ж, він там і не виступає і не веде ніякої активності — за цими показниками нуль.

Щоправда, з’являється на онлайн-засіданнях Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

Головний показник роботи народного депутата, крім відвідування засідань парламенту, ще й законодавча активність, так от у Шахова з цим теж нуль — повна відсутність поданих законопроєктів з 2023 року.

Нещодавно “Схеми” з’ясували, що Шахов понад два роки мешкає в елітних апартаментах площею 300 м² у Дубаї, які орендує його співмешканка Інна Журба. Загальна вартість оренди з липня 2022-го по вересень 2025-го – майже $300 тис. А двоє молодших дітей Шахова навчаються в одній з приватних шкіл у Дубаї, де вартість навчання для обох складає $40 тис. на рік. 

Олексій Кузнєцов — обраний нардепом у Сіверськодонецьку

Член провладної фракції “Слуга народу” Кузнєцов на роботу ходить регулярно, з цим проблем немає. У період з 1 січня 2024 року до 18 квітня 2025 він був відсутній на засіданнях усього 51 раз, голосував 2497 разів (81,52%), не голосував 515 разів.

Протягом 2024 року він був соавтором 54 проєктів законів і постанов, з яких 17 стали чинними актами. Наприклад, такі:

  • Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища;
  • Закон про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист;
  • Закон про внесення змін до деяких законів України щодо надання окремих адміністративних послуг громадянам України, у тому числі за кордоном;
  • Закон про внесення змін до статті 15 Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо переліку набувачів гуманітарної допомоги;
  • Закон про внесення зміни до статті 23 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу" щодо уточнення підстав припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги.

У 2025 році Кузнецов був соавтором трьох проєктів закону та чотирьох постанов, з яких одна стала чинним актом: "Постанова про Заяву Верховної Ради України про підтримку демократії в Україні в умовах агресії російської федерації".

Минулого року він, зокрема, вніс 28 поправок у проєкт закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб.

Кузнєцов - непублічний член президентської фракції, який дуже рідко виступає (сайт ВР зафіксував усього сім його виступів за майже шість років), але голосує справно, здебільшого підтримуючи позицію своєї політсили.

Але цікавий факт — за проєкт постанови ВР про перейменування Сєвєродонецька на Сіверськодонецьк Кузнєцов не голосував “проти”, а просто “не голосував”.

Сергій Вельможний — обраний на окрузі №112 у Рубіжному

Член депутатської групи “Довіра” Вельможний у парламенті досить активний, регулярно виступає - 59 виступів за 2024 рік (10 - з трибуни) і 18 виступів у 2025 році (три з трибуни), подає проєкти законів.

У період з 1 січня 2024 року до 18 квітня 2025 Вельможний був відсутній на засіданнях парламенту 111 разів, голосував 2309 рази (75,38%) не голосував 643 рази.

Цього року Вельможний став соавтором п’яти законопроєктів, а у 2024 році - 35, з яких 10 стали чинними актами. Зокрема такі:

  • Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження генофонду українського народу;
  • Закон про внесення змін до деяких законів України щодо пріоритетного права деяких категорій внутрішньо переміщених осіб на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна;
  • Закон про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб;
  • Закон про систему охорони психічного здоровʼя в Україні.

Тема, яку найчастіше можна почути від Вельможного, — внутрішньо переміщені особи — ВПО, він є секретарем Тимчасової спеціальної комісії (ТСК) з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії рф проти України.

До речі, Вельможний голосував “за” перейменування Сєвєродонецька у Сіверськодонецьк.

Вікторія Гриб - обрана на окрузі №105 (місто Щастя)

Позафракційна депутатка Гриб є членкинею ТСК з питань захисту майнових прав ВПО. У 2024 році вона була соавторкою 28 проєктів законів і проєктів постанов, з яких 10 стали чинними актами.

Наприклад, такі:

  • Закон про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку;
  • Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення платоспроможності окремих державних підприємств у сфері енергетики, що перебувають у критичному стані;
  • Постанова про здійснення підготовки деяких питань щодо захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

П’ять проєктів закону Гриб підготувала протягом 2025 року, жоден ще чинним не є.

Вона виступала у парламенті усього 6 разів у 2024 році (5 раз з місця, 1 - з трибуни), у 2025 році виступала три рази, один з яких з трибуни.

Була відсутня на засіданнях з 1 січня 2024 і по 18 квітня 2025 - 464 рази, голосувала 1636 разів (53,41%), не голосувала 963 рази. Зокрема, Гриб “не голосувала” за перейменування Сєвєродонецька на Сіверськодонецьк.

Олександр Лукашев - обраний на окрузі №113 з центром у Сватовому

Лукашев, який обирався від ОПЗЖ, а зараз є у складі групи “Відновлення України”, у період з 1 січня 2024 і по 18 квітня 2025 був відсутній на засіданнях ВР 394 рази, не голосував 966 разів, голосував 1703 рази (55,6%).

У 2024 році Лукашев чотири рази виступав з місця в парламенті, у 2025 - три рази, з яких двічі з трибуни та один раз з місця.

Минулого року Лукашев був соавтором 29 законопроєктів і постанов, з яких чинними стали вісім. Зокрема серед них:

  • Закон про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення функцій Нацбанку;
  • Закон про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану;
  • Закон про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків;
  • Закон про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, які регулюють питання надання соціальних гарантій особам, які визнані ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисників України

У 2025 році Лукашев встиг подати вісім проєктів закону та один проєкт постанови, чинним поки жоден документ не став.

Щодо резонансного минулорічного голосування щодо перейменування Сєвєродонецька на Сіверськодонецьк, то Лукашев “не голосував”.

Олександр Сухов - обраний на окрузі №107 у Лисичанську

Член депутатської групи “Довіра” Сухов у період з 1 січня 2024 і по 18 квітня 2025 був відсутній на засіданнях ВР 107 разів, не голосував 1129 разів, голосував 1827 разів (59,65%).

Сухов у 2024 році вісім разів виступав у парламенті з місця, у 2025 році — вже 10 разів і теж з місця.

Минулого року Сухов у співавторстві подав 16 проєктів законів і постанов, з яких чинними стали три:

  • Постанова про Звернення Верховної Ради України до урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року;
  • Закон про внесення змін до статті 77 Кримінального кодексу України щодо застосування конфіскації майна в разі звільнення від відбування основного покарання з випробуванням;
  • Закон про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо зміни найменування місцевих загальних судів.

Цього року Сухов встиг подати три проєкти закону, жоден чинним ще не став.

До речі, Сухов голосував “за” постанову про перейменування Сєвєродонецька на Сіверськодонецьк.