Медійник Олександр Шелест: шлях від “Рідної України” до російської пропаганди
11 квітня 2025 року Президент Володимир Зеленський підписав указ “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”. До санкційного списку потрапили два медійники з Луганщини Олександр Шелест та Леонард Свідовськов. І якщо про другого і Інститут масової інформації (ІМІ), і колеги з інших медіа розповідали неодноразово, то Олександр Шелест - персона публічна, але недостатньо досліджена.
Тож, нагадаємо, чим займався Олександр Шелест до війни й чим займається нині, що отримав за це персональні санкції.
Як змінювався образ Олександра Шелеста: від Суспільного до власного каналу
Олександр Шелест народився 15 березня 1988 року у Лисичанську (Луганська область). У 2009 році він закінчив факультет української філології Луганського нацуніверситету ім. Тараса Шевченка й ще під час навчання почав працювати на Луганській обласній державній телерадіокомпанії. Вів ранкове шоу “Підйом”, вікторину “Ваш хід” і “Рідна Україна”.
Олександр Шелест/Фото - Facebook-сторінка Олександра Шелеста
Коли у 2014 році почалась війна, Шелест публічно не підтримав російську окупацію і виїхав додому у Лисичанськ. У 2015 році він долучився до відновлення роботи Луганської облдержтелерадіокомпанії у Сіверськодонецьку (Луганська область) (після реформи ця компанія називається філія Суспільне Донбас – ред.). Шелест обіймав посаду головного редактора суспільно-політичних програм.
У 2016-му луганчанин, блогер Всеволод Філімоненко поширив на своєму YouTube-каналі архівне відео з мітингу 21 лютого 2014 року, на якому виступало тодішнє керівництво Луганської області та на якому ведучий Олександр Шелест, зокрема, говорить: “Мы за референдум! Референдум! Референдум!”, а учасники мітингу повторюють за ним.
Цей мітинг був одним з “розігіріваючих” для жителів Луганська на противагу спокійним зборам, які проводили представники луганського Євромайдану. Зокрема, тодішній голова Луганської обласної державної адміністрації Володимир Пристюк залякував людей тим, що “в країну йде фашизм”.
Пізніше в ефірі Громадського радіо Шелест виправдовував свою залученість до мітингу, стверджуючи, що мав на увазі децентралізацію і підтримку тодішнього уряду Віктора Януковича.
“На відео – мітинг на підтримку провладної позиції на той момент. Приїхали активісти з усієї області, не було жодної символіки. Цього дня були переговори між Януковичем та Ярошем, все йшло до консенсусу, принаймні тут так показували. Збирала мітинг облдержадміністрація за стандартною схемою. Я не виступав, я був ведучим цього мітингу”, – сказав Олександр Шелест.
“Коли всю країну “майданило”, у Луганську було дуже різне ставлення до того, що відбувається. Коли полетіли перші коктейлі Молотова, озлобленість зростала, людині було неможливо знайти себе у ситуації. І левова частка людей не займала жодної позиції. Луганськ тоді був полем для експертного впливу, на те, що відбувалося в Києві, всі дивилися складно і неоднозначно. Мабуть, із засудженням дивилися на протистояння “Беркуту” і людей”, – говорив тоді Шелест.
Він додав, що у резолюції того мітингу був заклик до всеукраїнського референдуму, бо багато територій не погоджувалися з Майданом. “Йдеться про децентралізацію, нічого спільного з референдумом із сепаратистським нальотом не було”, – сказав медійник.
Звільнившись із філії Суспільного 22 липня 2018 року та приїхавши до столиці, згодом, того ж 2018-го, Олександр Шелест влаштувався ведучим на телеканал NewsOne, який належав підозрюваному у держзраді екснардепу від партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. Зокрема, вів програму “Український формат. Післямова” та власне ток-шоу “Шоу Шелеста”.
Олександр Шелест разом із гостями “Шоу Шелеста”/Фото - Facebook-сторінка Олександра Ягольника
Наприкінці 2021 року Олександр Шелест долучився у якості ведучого YouTube-каналу Politeka. За даними “Детектор медіа”, цей канал неодноразово критикувався за поширення дезінформації, клікбейтні заголовки та надання платформи проросійським пропагандистам. Зокрема, систематично надає слово колишнім гостям підсанкційних медіа, таким, як Михайло Чаплига та Віталій Дикий, а також поширює наративи, що дискредитують західну допомогу Україні та мобілізаційні заходи. Канал має майже 1,3 мільйона підписників, мова контенту переважно російська. Канал належить ТОВ “Знай”.
У серпні 2022 року Олександр Шелест почав активно розвивати власний YouTube-канал “Александр ШЕЛЕСТ”, створений ще у 2009 році.
Перше відео у форматі інтерв'ю на каналі датується 9 серпня 2022 року, а попереднє – 11 квітня 2014-го. На перший погляд здається, що 8 років на каналі нічого не публікувалася. Але це не так. З каналу повністю зник період, який охоплює роботу ведучого на Суспільному з 2015 року.
Про це свідчить те, що зараз немає доступу щонайменше до двох відео на його каналі. Одне з них – фрагмент запису телевікторини “Рідна Україна” від лютого 2016-го, яку Шелест вів і у Луганську, і на відновленій телерадіокомпанії у Сіверськодонецьку.
Тоді в ефір вікторини зателефонував чоловік Олександр, і, між іншим, зазначив, що він з Луганська, не щирий українець і воює на боці бойовиків. Символічно, що він відповідав на запитання: “Кому Андрій Миколайчук присвятив пісню “Нестор Іванович”? Після вагань і підказок ведучого глядач сказав, що йдеться про Нестора Махна. Наприкінці розмови він також передав привіт батькам, і сказав, що живий.
Про цей випадок в ефірі Шелеста повідомляло Громадське радіо. Також Громадське радіо повідомляло про випадок, коли в ефір цієї ж телевікторини подзвонила жінка із Луганська, яка наголосила: “Ми дуже за вами сумуємо і хочемо бути разом”. Шелест, відповів: “Дякуємо за ці слова. Це, мабуть, найголовніші слова. І найголовніше – за для чого “Рідна Україна” повернулась. Телевікторина “Рідна Україна” вже десять років у ефірі. Дякуємо, Ларисо, ми так само хочемо бути з вами разом, адже нам нема, чого ділити”. Нині ці два відео не знайти на каналі ведучого. Можна припустити, що автор приховав ці і низку інших відео за період його роботи на телеканалі у Сіверськодонецьку, аби не псувати собі репутацію у нових антиукраїнських колах.
Втім, вони є на YouTube-каналі Суспільне Донбас. Зокрема, проєкт “Луганщина освобожденная” авторства Олександра Шелеста – випуск про Гірське, рідний авторові Лисичанськ, Борівське та низку інших. За цей цикл Олександр став лауреатом конкурсу “Репортери АТО”, про що йдеться у сюжеті його колег.
“Александр ШЕЛЕСТ”: пропаганда в режимі стріму
З 2022 року й до цього часу на каналі Олександр Шелест проводить стріми та публікує коментарі постійних спікерів його каналу. Зараз він має 833 тисяч підписників і 3824 відео. Основний акцент – емоційна подача та створення відчуття “популярного спротиву”. У прямому ефірі Шелест часто критикує українську владу, оточуючи себе гостями, які поділяють подібну риторику.
Згідно з дослідженням Центру протидії дезінформації при РНБО України, канал регулярно транслює тези, що співзвучні з російською пропагандою. Серед них тези про те, що “українська влада нелегітимна”; “Україна сама спровокувала вторгнення РФ”; “в Україні диктаторський режим”.
Скріншот з YouTube-каналу “Александр Шелест”
Ці меседжі ретранслюються не лише самим ведучим, але й постійними гостями – його колега по санкціях, політолог Вадим Карасьов, екснардеп Ігор Мосейчук, проросійський соціолог, який у 2015-му втік з України, а у 2017-му отримав російське громадянство Євген Копатько. Пару тижнів тому Олександр Шелест опублікував інтерв'ю з із підозрюваним у держзраді нардепом, який зараз під арештом, Олександром Дубінським. У його відео колишній нардеп Артем Дмитрук називає українців “на ланцюгу зеленого гонору”. Така риторика формує в аудиторії враження, що український народ не має суб’єктності, а є лише жертвою владних маніпуляцій. Ще один яскравий приклад – проросійська телеведуча Сніжана Єгорова, яка заявляє: “Культ смерті Зе треба лікувати”. Подібні висловлювання мають відверто зневажливий і деструктивний характер, спрямовані не на адекватну критику, а на формування ненависті до інституцій української державності. Канал активно грає на емоціях: страху, гніву, безпорадності. Усе це створює токсичне інформаційне середовище, в якому аудиторія або панікує, або радикалізується.
“ШЕЛЕСТ.Акценти”: маніпуляція під виглядом аналітики
Окрім основного каналу, є в Олександра Шелеста ще один YouTube-канал “ШЕЛЕСТ.Акценти”. Він створений 25 червня 2014 року, втім перше відео на ньому датується 19 жовтня 2023 року. На відміну від основного каналу, “ШЕЛЕСТ.Акценти” має чітко структурований формат. Він поданий як аналітичний проєкт з акцентом на “експертність”, проте, насправді, виконує іншу функцію – легітимацію антиукраїнських тез через аналітичний формат. Показово, що YouTube заблокував цей канал в Україні у квітні 2025 році після офіційної заяви Центру протидії дезінформації, де вказано на системне порушення принципів інформаційної безпеки.
На каналі “ШЕЛЕСТ.Акценти” регулярно з’являлися гості на кшталт економіста Олега Соскіна, політолога Михайла Чаплиги чи конспіролога Фікрета Шабанова. Усі вони продукували теорії змови або тези, що перегукуються з російською пропагандою. Характерні заголовки випусків: “Михайло Чаплига: “Всем плевать на ГАРАНТИИ. Государство ТРЕЩИТ по швам: Чаплыга. Путин и Трамп идут на сделку”; “Фікрет Шабанов: “Вопрос ЛЕГИТИМНОСТИ ЗЕЛЕНСКОГО”; “Олег Соскін: “ГЭС взорвут! Киев смоет ВОЛНОЙ! Соскин. Гарантий НЕ БУДЕТ. Психоз после войны”.
Скріншот з YouTube-каналу “Шелест. Акценты”
Ці заяви подавалися як обґрунтовані прогнози, часто супроводжувалися графіками, цитатами зі ЗМІ чи псевдоекспертними вставками. Усе це створювало ілюзію серйозної аналітики, яка, насправді, лише ретранслює токсичні ідеї під новою обгорткою.
За даними Інституту масової інформації, попри запроваджені санкції, Олександру Шелесту не повідомлено про підозру у будь-якому правопорушенні. За даними джерел ІМІ, телеведучий нині перебуває за кордоном. Перевірити цю інформацію складно. Втім, можна зважати на геолокацію його основного YouTube-каналу “Александр Шелест” у Туреччині, хоча при цьому геолокацією заблокованого YouTube-каналу “ШЕЛЕСТ.Акценти” вказана Україна.
За даними проєкту Радіо Свобода “Сибирь.Реалии”, у 2023 році Міністерство юстиції росії додало Олександра Шелеста до єдиного реєстру “іноземних агентів”.
Валентина Троян, представниця Інституту Масової інформації у Луганській області
- 336 переглядів
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 19:00 Дві громади спрямували понад 4 мільйони гривень на потреби прикордонників
- 18:10 На вихідних Україну накриють небезпечні метеорологічні явища
- 18:00 Екологічні втрати Луганщини через війну сягнули понад 622 мільярди гривень
- 17:00 Президент відзначив комунальників Луганщини
- 16:59 Команда Трампа підготувала варіанти тиску на росію, щоб вона припинила війну, - Bloomberg
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Окупанти визнали, що не можуть запустити хімвиробництво й хочуть випускати картон 25.04.2025 переглядів: 7471
- Родом з Сіверськодонецька: містяни, чиї імена відомі за межами Луганщини 29.04.2025 переглядів: 2843
- Луганським ВПО пропонують житло у Києві 28.04.2025 переглядів: 2338
- Перші луганські ВПО заселилися до гуртожитків у Києві – як отримати місце 30.04.2025 переглядів: 2265