ЄС не має чіткого плану щодо українських біженців після кінця війни, - Euractiv

ЄС не має чіткого плану щодо українських біженців після кінця війни, - Euractiv

Мільйони українських біженців у ЄС можуть втратити свій правовий статус. Річ у тім, що чіткого плану щодо їхнього перебування після можливого перемир’я з росією поки немає.

Про це пише Euractiv.

Із моменту вторгнення росії в лютому 2022 року, Директива ЄС про тимчасовий захист (TPD) стала справжнім юридичним порятунком для майже 4,3 мільйона українців. Цей механізм дозволив країнам ЄС надавати українцям право на проживання, роботу та доступ до послуг. Найбільше біженців осіло в Польщі, Німеччині, Чехії та Словаччині.

Але на тлі переговорів про припинення вогню це "страхування" може бути скасоване.

Останні опитування показують, що кількість біженців, які планують повернутися в Україну, зменшується. За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), у 2024 році лише 65% планують повернення (порівняно з 77% у 2023-му). Частка тих, хто не визначився, зросла до 24% (з 18%), а тих, хто заявив, що не бачить надії на повернення, стало вдвічі більше — 11% проти 5%.

"Можливе припинення вогню може кардинально змінити ситуацію. Країни, які прийняли українців, повинні будуть вирішити, чи згорнути захист, інтегрувати біженців або заохочувати їхнє повернення", - зазначає видання.

Враховуючи складні дебати щодо міграції в ЄС, будь-яке рішення про чергове продовження тимчасового захисту на рівні всього блоку буде політично складним.

TPD була ухвалена ще 2001 року, але вперше була активована лише у 2022-му після повномасштабного вторгнення рф. Минулого року країни ЄС погодилися продовжити дію TPD до березня 2026 року, що значно перевищує початкові рамки, які передбачали захист на 2 роки з можливим продовженням ще на рік. Усі подальші продовження ухвалюються поетапно, щороку.

Однак тимчасовий характер TPD створює труднощі для українців.

Крім того, рівень захисту варіюється від країни до країни, оскільки кожна держава ЄС трактує директиву по-своєму.

Єврокомісія заявила, що вже розглядає подальші кроки — зокрема, "чи продовжувати" тимчасовий захист, допомогти українцям перейти на національні типи статусу (для роботи, навчання або возз’єднання родини), а також підтримати тих, хто вирішить повернутися в Україну.