ЛХС: Нездорове місто-сад
Архітектори інституту Діпромісто, які розробляли проект “Великого Лисичанська” на початку 1930-х років проектували місто хіміків між старим Лисичанськом і Пролетарськом. У своїй книзі вони писали: “Принципово неправильним з містобудівної точки зору було створення нового міста Сєверодонецька. Загалом місто забудовано непогано, але вкладені кошти дали б значно більший ефект, якби при розміщенні Лисичанського хімкомбінату в 1934 році було прийнято рішення, запропоноване Комісією по вибору території, на підставі проробок Діпроміста про розселення трудящих в м. Лисичанську, в здоровій, прекрасній місцевості. Причиною будівництва нового міста, була відсутність коштів на спорудження моста через р. С. Донець”
Але міст побудували. І місто хіміків Сєверодонецьк виросло на лівому березі, в “нездоровій” і “непрекрасній” місцевості. Сєверодончани насадили ліси, парк, сквери, засадили вулиці деревами і квітами, перетворили “Сахару”, як називали цю місцевість першобудівельники, в прекрасне місто-сад. Але місцевість від цього здоровою не стала.
Про причину цього написано в книзі Неллі Гатицької “Д.И.Менделеев и наш регион”.
Через те, що Лисичанськ розташований на 100 метрів вище Сєверодонецька, то при нашій “розі-вітрів”, вісь якої “схід-захід”, відбуваються такі процеси. Процитую:
“При восточных направлениях ветра загрязнения из северодонецких труб выбрасываются на Лисичанск, причем низкие тяжелые выбросы “отталкиваются от горы”, возвращаются в пойму реки и далее распространяются по направлению течения воды в реке. Поэтому при ветрах восточного направления основные промышленные загрязнения в город Северодонецк не поступают, здесь в основном только выбросы автотранспорта.
При ветрах же западного и северного направлений в воздушную среду Северодонецка поступают выбросы от собственных предприятий, а также от предприятий Лисичанска и Рубежного (особенно его южной группы).
Следовательно, ветры восточного направления можно считать благоприятными для северодончан, а ветры западного и северного направлений — опасными.
Но особенно высокий уровень загрязнения воздуха формируется при неблагоприятных метеусловиях в периоды безветрия, штиля, туманов, инверсий, когда вредные вещества выбросов не рассеиваются, а накапливаются и “прижимаются” к земле. Таких климатических ситуаций тут более половины”.
Існували й інші аргументи, щоб для хіміків побудувати соціалістичне містечко в Лисичанську. Але перший начальник Лисхімбуду Олександр Забєльський вирішив, що значно гірше буде, якщо будівельники комбінату будуть жити на одному березі, а підприємство — на другому, і якщо хіміки і їх хімкомбінат будуть на різних берегах річки, яка по весні перекриває можливість добиратися з одного берега на інший. І він, всупереч проєктантам, почав будувати місто-сад на місці сучасного Сєверодонецька.
Спеціально для Сєверодонецьк-online
- 7644 перегляди
Вибір редакції
Найсвіжіші новини:
- 18:30 У Сіверськодонецьку згоріла квартира – загинув чоловік
- 18:00 Луганський національний університет отримав генератор від благодійників
- 17:00 У понеділок в Україні очікується прохолодна погода без опадів
- 16:40 В НГУ показали, як танк атакував ворожі позиції на Луганщині (ВІДЕО)
- 15:29 The Guardian: перемовини можуть розпочати у 2025 році, але війна не закінчиться
Найпопулярніші новини за тиждень:
- Коли під вишиванкою ховається триколор: топ посадовців Сіверськодонецька й міст Луганщини, які зрадили Україну 20.11.2024 переглядів: 11258
- Премія у 3000 %: у розтраті підозрюють екскерівника переміщеного з Луганщини медзакладу 20.11.2024 переглядів: 5417
- «Якось не сходиться інформація». Окупантів звинуватили у піарі на висадці саджанців у Сіверськодонецьку 18.11.2024 переглядів: 4018
- Квартирний облік: у Сіверськодонецькій МВА проводять перереєстрацію громадян 19.11.2024 переглядів: 1101