Що сталося з приміщеннями вишів у Сіверськодонецьку, Рубіжному й Старобільську та як їхні справи у релокації

Що сталося з приміщеннями вишів у Сіверськодонецьку, Рубіжному й Старобільську та як їхні справи у релокації

Кінець року - це не тільки свята та нагода підбити підсумки. Для студентів, наприклад, у грудні починається зимова сесія. Проте студенти з Луганщини через російську окупацію вже понад два роки не можуть увійти до будівель рідних Alma mater у Сіверськодонецьку, Рубіжному та Старобільську.

Мова про Луганський національний університет ім. Шевченка, Луганський національний університет ім. Володимира Даля та Луганський державний медичний університет - виші-переселенці з 2014 року, які до 2022-го працювали на підконтрольній території, а з початком вторгнення рф знову покинули все та переїхали.

“Сєвєродонецьк онлайн” дослідив, що зараз відбувається з будівлями цих вишів на Луганщині, як їх використовують окупанти. Крім того, ми знайшли працівницю одного з навчальних закладів, яка залишилася працювати на рф.

А також запитали університети-переселенці про те, що змінилося протягом кількох років.

Луганський державний медичний університет

Заснований у 1956 році ЛДМУ розташовувався у Луганську. Заново відкрився у Рубіжному 1 вересня 2016 року. А незаконний клон медичного вишу залишився в окупованому обласному центрі разом із низкою викладачів, які зараз є частиною “керівного складу”. Наприклад, Валерій Бібік та Олена Бібік працювали у вищі ще за часів України, у Національній бібліотеці України ім. Вернадського навіть збереглися їхні дисертації.

У Рубіжному навчальний заклад знаходився за адресою вул. Будівельників, 39 у відремонтованій чотириповерховій будівлі з добре обладнаними аудиторіями. На капітальний ремонт будівлі витратили 8,5 млн грн з бюджету області.

Крім того, для студентів і викладачів-переселенців тоді відкрили гуртожиток, який був розрахований на проживання 330 осіб у 128 кімнатах.

Луганська ОВЦА тоді повідомляла, що станом на 2016 рік навчалися в університеті близько тисячі студентів. А в 2016 році на навчання зарахували понад триста першокурсників.

У 2017 році на першому поверсі рубіжанської міської стоматологічної лікарні відкрився стоматологічний навчальний клінічний центр ЛДМУ.

У 2022 році університету довелося знову релокуватися, руйнівні російські обстріли та окупація Рубіжного не дала жодного шансу врятувати архіви та матеріальну базу. Будівля університету по вул. Будівельників, 39 була зруйнована. Це підтверджує і адміністрація вишу, про це писали і росЗМІ.

Один з пропагандистський державних телеканалів рф писав про студентів медичного вишу з Рубіжного, які продовжили навчання на території росії.

“Університет у Рубіжному зруйнований снарядами. Особливо постраждало приміщення, де зберігалися документи студентів. Серед цього хаосу Сергій знайшов свою особисту справу. Але у ньому збереглися лише оцінки за третій курс. Четвертий у росії довелося проходити заново”, - писали пропагандисти.

У відкритому доступі не вдалося знайти фото, як виглядає зруйнований медуніверситет у Рубіжному. Але відомо, як виглядала школа №10, яка знаходилася поруч, буквально через паркан, на цій же вулиці Будівельників.

У Рівне після релокації переїхало 120 викладачів і студентів медуніверситету. Виш готує майбутніх акушерів-гінекологів, педіатрів, хірургів, кардіологів, стоматологів, та фармацевтів. Аспіранти університету відвідують міжнародні заходи, наприклад Міжнародну докторську конференцію у Чехії, а також всеукраїнські медичні заходи. Але тепер серед студентів вишу не тільки колишні мешканці Луганщини - переселенці, а й мешканці західних областей України.

Відповідаючи на запит “Сєвєродонецьк онлайн”, у ЛДМУ розповіли, що кількість вступників з кожним роком зменшується.

“До університету у 2021 році вступили на навчання 213 здобувачів вищої освіти, у 2022 році – 228 здобувачів вищої освіти, у 2023 році – 144 здобувачі вищої освіти, у 2024 році – 80 здобувачів вищої освіти. Загальна кількість здобувачів вищої освіти станом на 23.10.2024 - 670”, - йдеться у відповіді на запит.

Щодо професорсько-педагогічного складу медуніверситету, то такої порівняльної інформації по роках у виші не надали й пояснили причину: “У зв'язку з зазначеною ситуацією, на сьогодні відсутній доступ до частини паперових та електронних копій документів, що залишилися на тимчасово непідконтрольній Україні території Луганської області, у тому числі документів, які підтверджують науково-педагогічний склад Університету у 2021 році. На 23.10.2024 в Університеті працює 23 професори, 49 доцентів, 65 кандидатів наук, 25 докторів наук”.

У березні цього року стало відомо, що у релокованому медичному університеті розробляють стратегію розвитку на 2024-2027 роки, щоб запобігти його об’єднанню з іншими навчальними закладами. Стратегію затвердили у квітні, ознайомитися з нею можна за посиланням.

Якщо коротко, то університет визначив стратегічні напрями розвитку:

  • Освітня діяльність
  • Наукова діяльність
  • Лікувально-діагностична діяльність
  • Кадрова політика та менеджмент
  • Студентоцентризм і розвиток особистості
  • Міжнародна діяльність
  • Соціальне обличчя Університету
  • Матеріально-технічна база

ЛДМУ планує презентувати проміжні та кінцеві результати імплементації Стратегії щорічно на засіданні вченої ради Університету.

Медичний університет не дарма занепокоєний загрозою об’єднання з іншими закладами вищої освіти, адже такі випадки з луганськими вишами-переселенцями вже траплялися.

 
Луганський державний університет внутрішніх справ ім. Е. О. Дідоренка  

 

Він був заснований у Луганську, базувався у селищі Ювілейне, що на околиці міста. Після окупації Луганська кілька разів міняв адресу, спочатку переїхав до Сум, потім - до  Сіверськодонецька. Після 2022 року - до Дніпра та Івано-Франківська.  4 липня 2023 року університет приєднали до Донецького державного університету внутрішніх справ. Університет ім. Дідоренка як окрема одиниця перестав існувати.

Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ)

Виш у 2014 році переїхав до Харкова. Освітню діяльність деякий час здійснював на базі Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка. У 2018 році ЛНАУ переїхав до Старобільська. А вже у 2021 році аграрний університет приєднали до іншого вишу-переселенця - Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Про нього поговоримо трохи нижче.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Заснований понад 100 років тому університет ще у 2014 році розташовувався у самому центрі Луганська, його головний напівкруглий корпус був однією з візитівок міста. Раніше виш був педагогічним, але з 20008 року він став просто Луганським національним університетом імені Тараса Шевченка.

Після російської окупації обласного центра ЛНУ переїхав у Старобільськ на площу Гоголя, 1 де і раніше працював його підрозділ. Серед працівників університету також виявилися зрадники, які залишилися у самопроголошеній “лнр” і почали розвивати незаконний клон, який знову перейменували у “луганський педагогічний університет”.

1 вересня 2014 року на базі Старобільського факультету майже у повному складі запрацював ректорат ЛНУ, науковий відділ, директори та декани інститутів й факультетів, професори та доценти кафедр. У ЛНУ казали, що 85% викладачів обрали український бік та навчали студентів у Старобільську.

У 2022 році ЛНУ знову довелося евакуюватися, на цей раз у Полтаву, де з 2014 року вже працював факультет іноземних мов і навчально-науковий інститут культури і мистецтв, а також у Миргород і Лубни. У Полтаві навчальні бази, розгорнуті у будівлях Полтавського університету економіки і торгівлі. До Полтави переїхала і частина колективу та студентів. Крім того, кілька підрозділів ЛНУ розмістилися у Миргороді:

  • навчально-науковий інститут бізнесу та менеджменту;
  • навчально-науковий інститут математики та інформаційних технологій;
  • навчально-науковий інститут природничих і аграрних наук;
  • ВСП "Рубіжанський фаховий коледж Державного закладу "Луганський національний університет імені Тараса Шевченка";
  • ВСП «Брянківський фаховий коледж ДЗ "ЛНУ імені Тараса Шевченка";
  • Відокремлений підрозділ "Регіональний центр професійної освіти Державного закладу "Луганський національний університет імені Тараса Шевченка".

У Лубнах знаходяться:

  • навчально-науковий інститут педагогіки і психології;
  • навчально-науковий інститут соціальних і гуманітарних наук;
  • навчально-науковий інститут технологій і торгівлі;
  • навчально-науковий інститут охорони здоров’я і спорту;
  • ВСП "Лисичанський педагогічний фаховий коледж Державного закладу "Луганський національний університет імені Тараса Шевченка";
  • ВСП "Кадіївський педагогічний фаховий коледж Державного закладу "Луганський національний університет імені Тараса Шевченка";
  • ВСП "Старобільський фаховий коледж Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка";
  • ВСП "Фаховий коледж Державного закладу "Луганський національний університет імені Тараса Шевченка".

Відповідаючи на запит “Сєвєродонецьк онлайн”, у ЛНУ ім. Шевченка розповіли, що кількість студентів, які вступили у виш станом на 2024 рік, незначно, але знизилася. Щодо професорсько-викладацького складу, то, у порівнянні з 2021 роком, помітно знизилася лише кількість докторів наук.

У Старобільську активних бойових дій не було, будівля на площі Гоголя, 1 разом з усією матеріально-технічною базою збереглася і її просто привласнили окупанти, відкривши там “старобільський факультет “луганського державного педагогічного університету”.

Серед керівного складу “факультету” в "лнр" є Олена Олегівна Духова. Співробітниця з таким саме прізвищем, ім'ям та по-батькові ще у 2021 році була у складі ЛНУ завідувачкою соціальної служби юридичного відділу.

“20 вересня 2021 року відбувся захід з інформування молоді, яка перемістилася з ТОТ, про їхні права та обов’язки в онлайн-форматі за допомогою платформи ZOOM. Ініціатором участі шевченківців стала завідувачка студентської соціальної служби юридичного відділу Олена Духова”, - йдеться у повідомленні. Також є фотозвіт цього онлайн-заходу.

  

  

А ось “заступниця директора “старобільського факультету” Олена Духова, що працює під російським прапором. 

 
Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Заснований понад 100 років тому, СНУ ім. Володимира Даля теж двічі переселенець, у 2014 році виш переїхав у Сіверськодонецьк.

З початком російського вторгнення в лютому 2022 року, обстрілів та окупації Сіверськодонецька, університет був вимушений знову евакуюватись, розмістившись у Кам'янці-Подільському, Хмельницькому та Дніпрі. Але у жовтні 2022 року СНУ ім. Даля остаточно перебрався у Київ.

Будівлі університету - навчальні корпуси постраждали після російського наступу: снаряд влучив і у центральний корпус, там провалився дах, зруйнувавши кілька поверхів, також постраждав лабораторний корпус, там вигоріла лекційна аудиторія і також пошкоджені дах і кілька поверхів.

Російські пропагандисти повідомляли, що у Сіверськодонецьку відкриється філія СНУ ім. Даля - клону, який з 2014 залишився працювати у Луганську. Філія матиме назву “технологічний інститут”, мовляв, поки що навчальний процес триває дистанційно. Окупанти анонсували також відновлення напівруйнованих будівель вишу, але поки що цього так і не сталося.

СНУ ім. В. Даля не відповів на запит “Сєвєродонецьк онлайн”, який ми надсилали у виш двічі.

У відкритих даних станом на 2022 рік йдеться, що “у СНУ ім. В. Даля кількість професорів, доцентів, докторів і кандидатів наук відповідає вимогам щодо надання якісної освіти, які висуває до університетів чинне законодавство”.

Освітній процес відбувається дистанційно за допомогою спеціальної інформаційної системи “Електронний університет”.

“У 2022 році до університету вступило на 20,3 % більше абітурієнтів, ніж у 2021 році. Загальна кількість студентів складає близько 5000, із них 104 особи – іноземні громадяни”, - повідомляв виш.

У 2023 році цифри щодо кількості студентів були трохи нижчі: “В університеті навчається 4435 студент (станом на 01.01.2023), освітній процес забезпечують 329 науково-педагогічних та наукових працівників (з них 72 – докторів наук, 191 – кандидатів)”.

У структурі університету функціонують: 8 факультетів, Центр удосконалення освіти, 1 науково-дослідний інститут, 36 кафедр, 1 спільна філія НАН та МОН України, 12 галузевих та спеціалізованих науково-дослідних лабораторій.

За непідтвердженими даними, станом на 2024 рік в університеті зменшилася кількість професорсько-викладацького складу, студентів-першокурсників, а також загальна кількість студентів.