П’ять фактів брехні в інтерв’ю гауляйтера Моргунова про своє минуле та Сіверськодонецьк

П’ять фактів брехні в інтерв’ю гауляйтера Моргунова про своє минуле та Сіверськодонецьк

На каналі російських пропагандистів у перші дні 2025 року вийшло інтерв’ю з гауляйтером Сіверськодонецька Миколою Моргуновим. Пройти повз нього неможливо, адже Моргунов наговорив занадто багато і про себе, і про місто.

Нагадаємо, хто такий цей Моргунов - старожил луганського політикуму, колишній регіонал, який у 2010 році був заступником мера й на піку популярності Партії регіонів на Луганщині виграв вибори у Брянці. За часів володарювання цього “міцного господарника” та його попередника Миколи Грязева Брянка була найдепресивнішим містом області, де закрилися більшість шахт і заводів, де постійно були проблеми з питною водою, не виплачували зарплату, де десятиліттями не робили благоустрій, не ремонтували дороги, тротуари та багатоквартирні будинки.

І такою ж Брянка залишалася за керівництва Моргунова при самопроголошеній “лнр”, існуючи без води та без опалення, а тепер Моргунов очолює напівзруйнований Сіверськодонецьк.

SD.UA викрив п’ять фактів брехні та маніпуляції у заявах Моргунова в інтерв’ю окупантам.

Сіверськодонецьк у “лнр” як Маріуполь для “днр”

“Коректно буде провести паралелі: “днр” – Маріуполь, “лнр” – Сіверськодонецьк. Сіверськодонецьк – знакове місто, яке свого часу формувало бюджет усієї Луганської області. Я сподіваюся, що незабаром він стане бюджетоутворюючим для “луганської народної республіки”. Це, до речі, наймолодше місто у “лнр”. Наші пращури точно та грамотно продумали всі комунікації. Визволення Сіверськодонецька в ході “сво” стало особливо знаковим. Київська влада мріяла зробити Сіверськодонецьк столицею підконтрольної їм частини “лнр”, - сказав Моргунов.

“Ми плануємо завершити відновлення міста у 2025-2026 роках”, - додав він.

Порівнюючи Сіверськодонецьк з Маріуполем, Моргунов видає бажане за дійсне, або просто бреше. У Маріуполі дійсно будують нові багатоповерхівки та нові мікрорайони. Для росіян. Мешканці росії, на відміну від дивом вцілілих маріупольців, мають змогу взяти іпотеку під нижчий, ніж у рф відсоток, і переселитися жити поблизу моря. Розташування Маріуполя на березі Азовського моря і відсутність тепер шкідливих підприємств має ключове значення у цьому процесі заміщення населення.

У Сіверськодонецьку нові багатоповерхівки та райони не будують і навіть не планують. Це підтвердив місяць тому керівник дирекції з будівництва об’єктів “Єдиний замовник” Максим Прилипкин.

Максим Прилипкин

“Єдиний замовник” - російська державна компанія, яка працює на окупованих територіях. За словами Прилипкина, будувати нове житло у Сіверськодонецьку не будуть, адже кількість населення складає усього 35-40 тис. Росіяни у Сіверськодонецьк не їдуть, бо який сенс - моря немає, всюди пісок, весь сосновий ліс навколо міста спалений і замінований, до фронту 15 км, найбільше підприємство - хімзавод “Азот” - зруйноване. До речі, Сіверськодонецьк не може стати бюджетотворчим для “лнр” з цієї ж причини.

Ну, а вислів Моргунова - “Київська влада мріяла зробити Сіверськодонецьк столицею підконтрольної їм частини “лнр” - наводить на роздуми, що він застряг десь у 2014 році. Адже Сіверськодонецьк вісім років був обласним центром Луганщини замість окупованого Луганська.

Моргунов про Брянку, яку “вбивали 25 років”

“У 2010 році я став мером шахтарської Брянки – міста з непростою долею та сильним характером. Усі ті труднощі, з якими стикалися шахтарські міста України, ми відчули на собі… Я розумів, що для шахтарських міст у новій Україні немає майбутнього. Нас планомірно вбивали 25 років!” - сказав Моргунов.

До 1995 року у Брянці працювало 8 вугільних шахт, до 2006 року залишилося 3. Хто ж закривав шахти у Брянці? Реструктуризація вугільної галузі - тобто масове закриття шахт - розпочалася у 2002 році, коли Луганську область очолював соратник Моргунова Олександр Єфремов, а прем’єром був головний регіонал Віктор Янукович. А сам Моргунов ще раніше з 1997 по 1998 рік був консультантом центру адаптації дирекції ліквідованої у 1996 році шахти “Брянківська”, тобто і сам фактично брав участь у цьому процесі. З держбюджету виділяли 70 млн гривень на створення робочих місць для колишніх шахтарів Луганщини, які втратили роботу, була навіть програма з перепрофілювання їх на швачок. Але ці гроші “загубилися” у бізнес-структурах тодішнього керівництва області.

З 2002 по 2006 рік Моргунов був дуже близький і до центральної влади, бо працював помічником народного депутата України Енвера Цкітішвілі. Тим часом Єфремов через підконтрольні йому бізнес-структури та за допомогою силовиків розкрадав і продавав контрабандою в рф обладнання з шахт під виглядом реструктуризації. Про це, зокрема, у 2016 році розповідав один з лідерів шахтарських профспілок Костянтин Ільченко.

З 2006 по 2010 рік Моргунов був заступником мера Грязєва, і у Брянці місяцями не виплачували зарплату бюджетникам.

Отже, вугільну галузь 25 років вбивала діюча відверто проросійська влада, до якої Моргунов мав безпосереднє відношення. За його мерства навколо Брянки з’явилися “копанки” - незаконні та небезпечні шахти-нори, де у нелюдських умовах працювало місцеве населення.

“Для шахтарських міст у новій Україні немає майбутнього”, - казав Моргунов про події 2014 року.

Реалії гірників Брянки в “лнр” - у 2018-19 роках закрита остання шахта "Вергелівська".

Про інфраструктуру українського Сіверськодонецька

“Сіверськодонецьк сильно постраждав під час гострої фази бойових дій. Він був зруйнований на 90%. Ми отримали дуже складну спадщину. По-перше, за 30 років української окупації міська інфраструктура була повністю занедбана. Вона лише нещадно експлуатувалася”, - сказав Моргунов.

Сіверськодонецьк постраждав і був зруйнований саме від того, що армія росії почала повномасштабне вторгнення у 2022 році. Якби не російська збройна агресія, був би Сіверськодонецьк цілий і неушкоджений, як і всі роки з 2014 і раніше. Але Моргунов, звісно ж, про це не скаже. Щодо начебто занедбаної інфраструктури міста при Україні, то як її Моргунов міг розгледіти, якщо все зруйновано бойовими діями на 90%?

 Розбиті армією рф багатоповерхівки на в'їзді у Сіверськодонецьк

Яким міг би бути Сіверськодонецьк, якби не війна, ми писали у статті про 5 проєктів інфраструктури, які так і не реалізували.

І ще одне нагадування. Поки Сіверськодонецьк, як каже Моргунов, був “окупований Україною” (Україна окупувала Україну - це типовий російський оксюморон, - ред.), в “лнр” у Брянці, яку тоді очолював Моргунов, місцеве населення тероризувало збройне угрупування бойовиків “Брянка СССР”.

Ось як про це писали на сторінці опального нині окупанта Ігоря Гіркіна (Стрєлкова): “У 2014 році “Брянка СССР”, під чуйним керівництвом Колі Моргунова, грабувало місто Брянка. Грабували як підприємців, так і пересічних громадян. Вирізали у металобрухт практично всі підприємства міста. Крім пограбувань “Брянка СССР” використовувалося для залякування населення, щоб не цікавилися, скільки краде Коля Моргунов зі спільниками. Грабувати продовжили і у першій половині 2015 року. Активно грабували б і далі, але були заарештовані… Оскільки Коля Моргунов, завдяки зв'язкам папи Віктора Миколайовича Моргунова, нині покійного, і зв'язкам свого заступника Федосєєва Дениса, увірував у свою безкарність, невразливість та велику вдачу, то грабувати у “лнр” почав сміливо та радісно. Спочатку крали гуманітарну допомогу, потім почали дерибанити кошти, що виділяються на відновлення зруйнованих, у ході бойових дій, житла та інфраструктурних об'єктів (школи, дитячі садки та ін.)”.

Про звірства в Брянці писали російські ЗМІ. Колишні бойовики з Брянки виїхали до росії і розповіли, що командир їхнього батальйону "СРСР Брянка" Дмитро Піндюрін (позивний Лютий) розправлявся з місцевими жителями, займався пограбуваннями та здирництвом та тероризував місто. Після цього Піндюрін зі співмешканкою втік із Брянки, а у місті відкопали тіла 17 його жертв.

Обіцянки про медичний комплекс для Сіверськодонецька

“Ми приділяємо особливу увагу системі охорони здоров'я. Наразі близько 10 установ перебувають у стадії ремонту. Буквально минулого тижня ми з гордістю відкрили дитячу поліклініку та жіночу консультацію! Можу з упевненістю сказати, що за оснащенням та якістю наші установи не поступаються московським. Весь медичний комплекс для Сєвєродонецької агломерації ми плануємо запустити вже наступного року”, - сказав Моргунов.

Гауляйтер Моргунов настільки приділяє увагу системі охорони здоров’я, що у Сіверськодонецьку майже не залишилося лікарів. Навряд такі саме справи у Москві, з якою Моргунов порівнює напівзруйноване місто. Мешканці Сіверськодонецька вимушені під час комендантської години займати чергу, щоб потрапити до лікаря. У місті залишився один терапевт, який працює три дні на тиждень. Влада “лнр” мала намір залучати медпрацівників з регіонів-донорів, тобто з рф, за програмою “земський лікар”, але ніхто у Сіверськодонецьк їхати не хоче.

У Сіверськодонецьку досягнення - замість мобільного зв’язку гуртки з рукоділля

“Ми встановили стаціонарні телефони по всьому місту. Може, їх поки що недостатньо, але вони є. Громадяни можуть зателефонувати до лікарні, викликати швидку допомогу та звернутися до інших служб. Люди досить активно почали встановлювати у будинках стаціонарні телефони. Мешканці відвідують сьогодні гуртки. У наших будинках культури потрібні гуртки з рукоділля, танців та інших напрямків. У людей з'явився вибір: сидіти у гаджеті чи піти у басейн. Це також дуже важливо!” - каже Моргунов.

З цієї заяви випливає, що окупаційна влада Сіверськодонецька не може зрозуміло пояснити мешканцям, чому для них мобільний зв’язок під забороною. І не тільки він, а й інтернет. Розмови про “безпеку” не витримують ніякої критики, тим більше, що у таких саме прифронтових містах на окупованій Донеччині зв’язок є. Наприкінці грудня Wi-fi заборонили у магазинах в Смоляниновому, куди містяни їздили, щоб зв’язатися з рідними. І слова Моргунова про гуртки рукоділля замість мобільного телефону звучать як знущання у XXI столітті.

  

Мешканці Сіверськодонецька усім заїжджим російським блогерам кажуть про відсутність зв’язку і незручність у користуванні стаціонарними телефонами: “Передайте у Москву, що у нас тут немає мобільного зв’язку. А уявіть, якщо у “швидку” зателефонувати треба. Це треба бігти до телефонного автомата вночі”.